Çördük bir tıbbi bitkidir - çeşitli terapötik etkileri olan JAW ailesinin bir bitkisidir.

Hyssop officinalis, çeşitli terapötik etkiye sahip berrak kesimler ailesinin bir bitkisidir.

Çördük - o da mavi St John's wort denir - o kokulu çok yıllık çalı, Çeşitli rahatsızlıklarda yemek pişirmek ve pişirmek de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Yerli toprağı Asya ve Akdeniz, vahşi doğada Kırım, Kafkasya, Altay'da bulunabilir.

İçindekiler:

 • tanım
 • Çördükte ne işe yarıyor?
 • Tıbbi hammaddelerin toplanması
 • Pişirme içinde kullanın
 • Ilaç hyssop ile tedavi
Halkta, çördük mavi St John's wort denir

Halkta, çördük mavi St John's wort denir

Çördük, bahçe dekorasyonu olarak

Bahçe dekorasyonu gibi çördük

Çördük tıpta ve yemekte yaygın olarak kullanılır.

Çördük tıpta ve yemekte yaygın olarak kullanılır.

Çördük hoops diğer süs bitkileri ile birlikte güzel görünüyorsun

Çördük hoops diğer süs bitkileri ile birlikte güzel görünüyorsun

tanım

Çördük takas ailesine aittir. Onun çiçeklenme Temmuz başlangıcından sonbaharına kadar - bu dönemde şubelerinde beyaz, mor veya mavi Çiçekler meyvelerle değiştirilir. Aslen Asya'dan gelen çördük, ama eski Yunanlılar arasında böyle bir bitkinin varlığından söz ediliyor. Eski çağlardan bu yana, çördük çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olan yararlı bir bitki olarak kabul edilir. Yemek pişirmede kullanılır ve mükemmel bir baldır.

Mavi St. John'un iddiasızlığı nedeniyle evde yetiştirilebilir

Mavi St John's wort iddiasız, evde yetiştirilebilir

Hyssop pembe, beyaz veya leylak çiçek salkımı ile kolayca tanınır, havayı muhteşem baharatlı aroma ile doldurur.

Hyssop, pembe, beyaz veya mor renkteki çiçeklerle kolayca tanınır ve bu da havayı muhteşem baharatlı aroma ile doldurur.

Dikkat edin! Şu anda, çördük bütün dünyada büyüyor. Bitki ve evinizin yakınında yetiştirmek zor olmayacaktır. 

Hyssop, esansiyel yağların içeriğinin iyileştirildiği ve iyileştirici özelliklerini ortaya koyabildiği baharatlı bir bitkidir. Kimyasal bileşimi düşünürsek, aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Uçucu yağlar% 0.3-2'lik bir miktarda.
 2. Tanen% 8'e kadar.
 3. Çördüklerin yeşil çimlerini keserseniz, çiçeklenmeden önce bile çok fazla askorbik asit alabilirsiniz. Böylece, 100 gr taze yapraklarda 170 mg. Taze yaprakların bakterisit özelliklerinin bulunduğunu belirtmek gerekir.
Çördük çok popüler bir tıbbi bitkidir

Çördük popüler bir tıbbi bitkidir

Çördükte ne işe yarıyor?

Bu bitkinin ne kadar değerli olduğunu anlamak için, yararlı özellikleri ve kullanımı için ne kontrendikasyonları hakkında bilgi edinmek gerekir.

fayda

Çördüklerin faydalı özellikleri, biyolojik olarak aktif maddelerin bileşimindeki varlığa bağlıdır. Yapraklardan ilaç ve parfümeride kullanılan yağ elde edilir. Bu yağ anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir, bu yüzden genellikle morluklar, morarma için kullanılır. Çürümeyi azaltabilir. Ham yapraklar mükemmel bir antibakteriyel ajandır.

Çördük yağı, biyolojik olarak aktif maddeler açısından zengindir

Çördük yağı, biyolojik olarak aktif maddeler açısından zengindir

Çördük ile el yapımı sabun

Çördük ile el yapımı sabun

Çoğunlukla geleneksel tıp reçetelerinde, özellikle menopoz belirtilerini azaltmak için kullanılır. Terlemeyi azaltabilir. Bunun için ilaç şu şekilde hazırlanır: 2 yemek kaşığı ısrar eder. 1 bardak kaynar su için l bitkiler. Karışım soğutulur ve öğünlerden önce 30 dakika boyunca 1/3 fincan 3 kez alınır.

Halk hekimliğinin tarifleri çoğu çördük içerir

Halk hekimliğinin tarifleri çoğu çördük içerir

Çördük, bronkodilatör hastalıklarını tedavi edebilir, balgam söktürücü bir etki sağlar. Alerjik değilse, bir bitkinin yağı genellikle soluma çözeltilerine eklenir. Genellikle de kulak iltihabı için reçete edilir. Maruziyet - anestezi.

Çördük yağı çoğunlukla soluma çözeltilerine eklenir.

Çördük yağı çoğunlukla soluma çözeltilerine eklenir.

Dikkat edin! Bu yararlı esansiyel yağ herhangi bir eczanede alınabilir.

Kozmetolojide ayrıca birçok fayda sağlar. Özellikle yağ ve aromatik su kullanılır. Çördük özütü içeren kremler ve diğer kozmetik ürünler, cilt durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Dermatit, ıslak egzama dahil. Aynı esansiyel yağ, problemli cilde bakım yapmak için kendinden yapılmış kremlere ve maskelere eklenebilir. Petrol, çizikleri iyileştirmek ve hatta siyah noktaların izlerini gidermek için özelliğe sahiptir.

Diğer Çördük Özellikler

Mor inflorescences ve ince nane anason aroma ile Anisian çördük

Mor inflorescences ve ince nane anason aroma ile Anisian çördük

Arapça'da Çördük "kutsal çim" anlamına gelir

Hyssop'un diğer kullanışlı özellikleri aşağıdakileri içerir:

 1. Zayıf etkiye sahiptir, vücudu ısıtır, gözenekleri açar. Bu, üşüme için gereklidir.
 2. Çocuklar için kullanıldığında güvenlidir.
 3. Sinüziti tedavi etmek için kullanılır.
 4. Kalp hastalığının tedavisinde yardımcı olur.
 5. Nefrosis için reçeteler reçete edilir.
 6. GIT hastalıkları üzerinde etkili etki, özellikle bu ileri yaştaki insanlar için önemlidir.
Çördük neredeyse her eczaneden satın alınabilir

Çördük neredeyse her eczaneden satın alınabilir

Uçucu yağ çördük

Çördük esansiyel yağı

Dikkat edin! Çördük, sadece halk hekimliğinde değil, yayıldığını da buldu. Resmi fitoterapide aktif olarak kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonlar

Tüm şifalı bitkiler gibi, çördük de kontrendikasyonları vardır

Tüm şifalı bitkiler gibi, çördük bir dizi kontrendikasyon vardır

Ilımlı dozlarda ve bir doktora danıştıktan sonra resepsiyon iyi gider. Çördük durumunda öz-muamele tehlikelidir. Büyük dozlarda, kabul ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Önemli hacimlerde, bir spazm neden olur, bu nedenle epilepsi ve hamile kadınlar olan hastalar için kullanılması yasaktır. Hipertansiyonlu insanlara dikkat edilmelidir. Böbrek yetmezliği için önerilmez.

Tıbbi hammaddelerin toplanması

Çördük, zaman zaman, çok sayıda rahatsızlığı tedavi edebilen etkili bir tıbbi bitki olarak kullanılmıştır.

Çördük uzun süredir hastalıkları tedavi edebilen etkili bir tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

Bitki çördüğünün yararlı özelliklerini sunması için, yetiştirilmeli ve uygun şekilde hasat edilmelidir. Herhangi bir özel mağazada satın alınabilir tohumlardan yetiştirilir.

Tercihi hyssop verimli topraklar verir, bu nedenle ekimden önce bitkinin bulunduğu yeri iyi döllemek önemlidir. Ekim ilkbaharda ekim açık alanda gerçekleştirilir. Satırları dikmek için en uygun olanı 15 cm'den az olmayan mesafe 5-6 adet gerçek yaprak görünümünden sonra fideler başka bir yere nakledilebilir. Çördük şifalı özel bakım gerektirmez. Düzenli olarak sulanmalı, yabani otlarla karıştırılmalı ve mineral bileşikleri ile karıştırılmalıdır.

Çördük tohumları özel mağazalarda satın alınabilir

Çördük tohumları özel mağazalarda satın alınabilir

Evde büyüyen çördük

Evde büyüyen çördük

Tıbbi malzeme toplamak sezon boyunca olabilir. Yerüstü parçaları hazırlayın: sapları, yaprakları. Çiçeklenme başlamadan önce bir bıçak yardımıyla kesilmeleri gerekir. Güneşin doğrudan ışınlarının düşmemesi için gölgede kurutun. Kurutulmuş formda, aromatik özelliklerini bir ölçüde kaybeder.

Dikkat edin! Kuru hammaddeleri iyi bir havalandırma ile serin bir yerde saklayın.

Pişirme içinde kullanın

Hyssop gurme yemekler arasında büyük popülerlik kazandı

Hyssop gurme yemekler arasında büyük popülerlik kazandı

Çördük genellikle yemek pişirmede kullanılır, çünkü hazır yemeklere orijinal ve taze bir tat ve koku verir. Sıkı olmayan dalların yaprakları ve parçaları kullanılır. Tadı baharatlı, tart, biraz acı olarak tanımlanabilir. Aroma telaffuz edilir, bu nedenle bazı yemeklerin vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Çördüğün onlara mükemmel bir lezzet ve tat verdiği gerçeğine ek olarak, aynı zamanda yararlı maddelerle de zenginleştirir.

Yemek pişirmede bu baharatı korkusuzca kullanabileceğinizi de unutmamak gerekir, çünkü güçlü tadı sadece ihtiyacınız olandan daha fazla kullanmanıza izin vermez.

Sık kullanılan taze yaprakları ve çiçeklerle dalların üstlerini bulaşık yemek hazırlamak için. Başlangıçta et yemekleri, pates ve çorbaların tadını çıkardılar. Çorbalarda uygulama onları orijinal yapar. Garip bir şekilde, ama çördük tatlı da dahil olmak üzere lor yemekleri ile mükemmel bir şekilde kombine edilir.

Önemli! Sebze yemeklerinin baharatlanması için kullanılması tavsiye edilmez. Sonuç çok başarılı olmayabilir.

Ayrıca, çördük ile yemek pişirirken, bu kuralı takip etmelisiniz: baharat ekledikten sonra, tava kapağı ile kapatılmalıdır. Bu dikkate alınmazsa, tadı tamamen mahvedebilirsiniz. Ayrıca olabilir maydanoz, dereotu, nane, rezene, fesleğen, mercanköşk, kereviz ile birleştirin.

Hyssop diğer baharatlı bitkilerle mükemmel bir şekilde bir araya geliyor

Hyssop diğer baharatlı bitkilerle mükemmel bir şekilde bir araya geliyor

Çördük bir başka önemli özelliğe sahiptir: Diyet yemeklerinde tuzun yerine kullanılabilir. Bu durumda, kuru bir çördüğüne ihtiyacın var. Baharatların kalori içeriği - her 100 g için sadece 21 kilokalori. Çördük taze bir salata domates ve salatalık salatası ile iyi bir şekilde dekore edilecektir.

Ilaç hyssop ile tedavi

Çördük beyaz çiçekler çok hoş görünüyor

Çördük beyaz renk çok güzel görünüyor

Çördük tedavisi çok fazladır, ancak daha önce de belirtildiği gibi, reçeteye göre dikkatli ve sıkı bir şekilde kullanılmalıdır. Daha spesifik olarak:

 1. Astım ve bronşit yardımcı olmak için, bir kaynatma içmek gerekir: 2 çay kaşığı kurutulmuş çördük dökün 1 yemek kaşığı. kaynar su ve 30 dakika ısrar ediyorlar. Günde 3 bardak iç.
 2. Yaraların iyileşmesini hızlandırmak gerekiyorsa, o zaman esansiyel yağa hasar yeri uygulanır.
 3. Islak bir kallus ellerin veya vücudun diğer kısımlarında görünürse, o zaman çördük de yardımcı olabilir. Bu sitede tentürden losyonlar yapmalısınız.
 4. Gözler yorulursa, bitkinin bir kaynatma ile yıkanabilir.
 5. Yulaf ezmesi esansı ile bir banyoda yıkamak, toplam yorgunluk ile mükemmel bir sonuç verir.
Çördük esansiyel yağı sıklıkla kozmetolojide kullanılır

Çördük esansiyel yağı sıklıkla kozmetolojide kullanılır

Hyssop, çok sayıda yararlı unsur içeriyor

Hyssop, çok sayıda yararlı unsur içeriyor

Diğer tedavi yöntemlerinde, çördüğün tentür, infüzyon ve çay biçiminde kullanılması meydana gelebilir. Bu formlardaki fark şudur:

 1. İnfüzyon ve çay aynı şekilde pişirilir, sadece ilk durumda çözeltinin kaynatılması veya daha güçlü infüzyon gereklidir.
 2. Tentür alkol kullanımı ile hazırlanır, bunun üzerine bitki taze veya kuru kısımları belirtilen süre için ısrar edilir.
Çördük: photo - Çoğunlukla çördüğün hastalıktan korunma çayının yanı sıra küçük dozlarda hastalıktan sonra zayıflamış insanlar için tavsiye edilir.

Yaşlı kişiler için çördük tomurcuklarının çiçeklenme çayları tavsiye edilir ve hastalıktan sonra da zayıflar.

Çördük yüz hastalıkları bir bitkidir. Ancak dikkatli kullanılmalıdır, böylece ilaç zehirlenmeye dönüşmez. Kurutulmuş bir formda kimyager ücretleri ve çördük satın almak gerekli değildir - kendi başına ekilebilir banliyö bölgesi ve bağımsız olarak hazırlamak.

Çördük ya da Mavi St John’s wort: Bitkinin tıbbi özelliklerine genel bir bakış ve pişirmede kullanımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1