Nowoczesna kuchnia w stylu Art Nouveau

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U w stylu secesyjnym

Każda kochanka marzy o wygodzie przy gotowaniu jedzenia. Kuchnia w kształcie litery U jest najlepszym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dowolnej wielkości. W tak dogodnym ustawieniu wszystkich naczyń, płatków, przyprawy a jednocześnie skutecznie wykorzystywać każdy kąt zestaw kuchenny.

 • Specyfika
 • Zalety planowania
 • Wady kuchni w kształcie litery U.
 • Cechy układu
 • Jeśli kuchnia jest mała
 • Luksusowa duża kuchnia
 • Znaczenie oświetlenia i dodatkowych elementów
 • Wyspa w kuchni
 • Porady dotyczące projektowania
Mała kuchnia w stylu industrialnym

Mała kuchnia w stylu industrialnym

Długa kuchnia w kształcie litery U w kolorze mlecznym

Specyfika

Po dokładnym przeglądzie zdjęcia kuchni w kształcie litery "U" widać, że forma przyjmuje określone położenie powierzchni. Układ zapewnia maksymalną wygodę hostessy, a wszystkie linie są ułożone w formie litery P. Każda linia wykonuje swoje zadanie funkcjonalne, a mianowicie:

 • Pierwszy - lodówka i systemy pamięci masowej. Ich zadaniem jest przechowywanie produktów.
 • Drugi - tonący, gdzie myte są naczynia i jedzenie do gotowania.
 • Trzeci to piec, miejsce gotowania.

Ważne! W dużej lub małej kuchni w kształcie litery U wszystko powinno być ustawione dla maksymalnej wygody. Standardowe odległości: mycie z talerza - 1,2-1,8 m, lodówka z płyty - 1,2 mi nie mniej, niż 2 m od zlewu. Hob znajduje się w odległości 1,5 od jadalnia. 

Umieszczenie wysokich szafek i lodówki jest wygodniejsze w rogach, w otwartej przestrzeni nachodzą na przejście. Obszar roboczy do przygotowania produktów jest lepszy, jeśli jest pojedynczy, nie podzielony na 2-3 części.

Miniaturowa kuchnia pod dachem

Miniaturowa kuchnia pod dachem

Duże studio kuchenne w kształcie litery U.

Duża kuchnia w kształcie litery "U"

Zalety planowania

Wśród zalet układu kuchennego w kształcie litery U są:

 1. Nie trzeba wykonywać ruchów, co znacznie ułatwia proces gotowania i czyni go tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe.
 2. Funkcja lokalizacji (w przypadku prawidłowego umieszczenia trójkąta roboczego). Oznacza to, że przy ustalaniu miejsca zmywania, talerza i lodówki, należy polegać na wygodnym zamówieniu dla siebie. Wtedy wszystko będzie pod ręką i nie będzie musiało wykonywać wielu niepotrzebnych ruchów w procesie gotowania.
 3. Można wykorzystać nawet wnętrze kuchni w kształcie litery U z oknem, maksymalnie wykorzystując ściany. W jednej linii wszystko, czego potrzebujesz do gotowania i zmywania naczyń, jest umieszczone, a na drugim - jadalnia.
 4. W kształcie litery U. kuchnia z barem śniadaniowym Może być zainstalowany, jeśli nie ma czwartej ściany. To najlepsza opcja dla apartamenty typu studio, gdzie można osiągnąć funkcjonalne rozgraniczenie stref i jednocześnie nie dzielić już małej przestrzeni.
Jasna żółta kuchnia z umywalką

Jasnożółta kuchnia z umywalką przy oknie. Projektant: Nadieżda Zotowa

Zwróć uwagę! Zestawy kuchenne tego typu wykonane są w dowolnym stylu - minimalizm, klasyka, high-tech, Prowansja, kraj i nawet nowoczesny.

Przytulna i wygodna kuchnia w wiejskim stylu

Przytulna, wygodna kuchnia w wiejskim stylu

Wady kuchni w kształcie litery U.

Ten układ, jak każdy inny, ma swoje wady:

 • Utworzenie strefy niedostępnej w rogach. Bez względu na głębokość szafek, w rogach takiej kuchni będzie dużo miejsca, które jest niewygodne w użyciu. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest zapewnienie kątowe systemy przechowywania obrotowe półki, które zapewnią ci wszystko, czego potrzebujesz.
 • W większości przypadków kuchnia w kształcie litery U jest przywilejem dużych pomieszczeń. Między równoległymi liniami mebli powinna znajdować się odległość co najmniej 1,5 m. Wąska kuchnia tego typu wygląda na ciężką i nie można w pełni doświadczyć jej zalet. Ale w przypadku zbyt dużych pomieszczeń jest to również niewygodne, ponieważ tego samego trójkąta nie można wygodnie ułożyć.
 • W kształcie litery U. kuchnia z oknem - jest piękny, ale w tym przypadku nie będzie możliwe zajęcie jednej ściany meblami, co zmniejszy przestronność układu. Ale ten problem można rozwiązać, umieszczając obszar pracy lub jadalnię w pobliżu okna. Wygląda oryginalnie, a poza tym jest lekki.
Kuchnia w kształcie litery U ze stołem jadalnym przy oknie

Kuchnia w kształcie litery U ze stołem jadalnym przy oknie

Wersja kuchenna w kształcie litery U jest bardziej odpowiednia dla dużej kwadratury

Wersja kuchenna w kształcie litery U jest bardziej odpowiednia dla dużej kwadratury

Cechy układu

Konstrukcja w kształcie litery U kuchni najłatwiej rozwijać, jeśli przesłanką dla jego lokalizacji więcej niż 10 metrów kwadratowych. m. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy stylu i specyfiki pomieszczenia. Nie zapomnij o trójkącie kuchni :. Jeśli odległość od jednego do drugiego elementu w nim około 1 metr, a następnie będzie mógł osiągnąć efekt „dostępne” Ponadto, zostanie ona umieszczona w przestrzeni nad i urządzeń kuchennych pomocników kuchennych.

Ważne! Kluczowym punktem w układzie kuchni w kształcie litery U jest przemyślana aranżacja jadalnia.

Rozciągnięta stylowa kuchnia z ceglaną ścianą i oknem w suficie

Rozciągnięta stylowa kuchnia z ceglaną ścianą i oknem w suficie

Niedorzeczne jest wyposażenie jadalni na terenie takiej kuchni, jeśli rodzina ma wiele osób lub pokój jest za mały. W takim przypadku racjonalne jest przeniesienie strefy przyjmowania pokarmu do innego pomieszczenia.

W tym planowaniu każda linia musi mieć własne zadanie funkcjonalne, to jest:

 1. Jedna ściana do przechowywania. Tutaj może być lodówka, szafki, w których są zboże i przyprawy, przegródka na warzywa, naczynia.
 2. Druga ściana służy do przygotowania produktów, czyli z pewnością musi być zlew, powierzchnie do krojenia, noże.
 3. Trzecia część to strefa gotowania, czyli kuchenka, powierzchnie do gorących garnków, uchwytów na pot i wszystko inne, co jest niezbędne do bezpiecznego gotowania.
Ciekawa kuchnia w eklektycznym stylu

Ciekawa kuchnia w eklektycznym stylu

Jeśli kuchnia jest mała

Chociaż większość kuchni w kształcie litery U jest wyposażonych w dość przestronne pokoje, nie ma również barier, aby zrobić to w małym pokoju. Dla optymalnej organizacji przestrzeni konieczne jest zastosowanie przesuwanych mebli. Najprawdopodobniej kuchnia wyjdzie ciasno, ale tutaj na pewno wszystko będzie pod ręką.

Jeśli używasz standardowych mebli, lodówka będzie musiała zostać przeniesiona do innego pokoju, aby zwolnić miejsce. Kilka praktycznych porad:

 • Jeśli pokój jest długi i wąski, warto go użyć zestaw kuchenny bez ostrych zakrętów.
 • Ściany należy przyciąć w świetle, optymalnie w beżowe odcienie - to wizualnie zwiększy przestrzeń.
Mała stylowa biała kuchnia

Mała stylowa biała kuchnia

 • Meble powinny być również wykonane w jasnych kolorach, jasne kontrasty w tym przypadku - tabu.
 • Dobrze jest myśleć o oświetleniu podstawowym i lokalnym. Oświetlenie obszarów roboczych jest konieczne.
 • Tekstylia do okien - lekkie, latające, w każdym razie nie gęste zasłony. Meble powinny być używane z powierzchniami odblaskowymi, a im więcej tam są, tym lepiej. Oczywiście troska o takie fasady będzie trudna.
 • Sufit jest koniecznie jasny, w tym błyszczący.
 • Podłoga o dowolnym odcieniu.
 • Jeśli to możliwe, możesz powiększyć drzwi i otwory okienne - to doda światła i objętości.

Mała kuchnia w kształcie litery U w prywatnym domu

Luksusowa duża kuchnia

Duża przestrzeń do dekoracji kuchni to marzenie każdej kochanki, bo w tym można osiągnąć maksymalny komfort. Aby wygodnie spędzać tu czas, musisz zapewnić meble z szufladami i innymi elementami zapewniającymi funkcjonalność. W przeciwnym razie, porady dotyczące układu są podobne do powyższej opcji.

Jeśli chodzi o kolorystykę, w tym przypadku możesz pozwolić sobie na jasne kolory, są one tak aktualne jak zawsze, szczególnie w połączeniu z bielą. W kolorze lepiej jest wykonać elewacje z zestawu kuchennego, a powierzchnie robocze to więcej spokojne kolory.

Znaczenie oświetlenia i dodatkowych elementów

Kuchnia w kształcie litery U jest wygodna, ale oprócz umieszczenia w niej mebli i obszarów funkcjonalnych, jest to ważne Pomyśl dokładnie o oświetleniu, ponieważ tylko główny nie może tego zrobić. Aby utworzyć normalny tryb oświetlenia, wygodnie jest z niego korzystać światła punktowe oraz taśmy LED, które będą w stanie wyróżnić wszystkie obszary.

Zwróć uwagę! Często główne oświetlenie nie jest w ogóle konieczne, dlatego warto zapewnić możliwość osobnego włączenia oświetlenia lampy sufitowej.

Biała marmurowa kuchnia z dobrym oświetleniem miejsca pracy

Biała marmurowa kuchnia z dobrym oświetleniem miejsca pracy

Oczywiście, konieczne jest dopasowanie opraw oświetleniowych do ogólnej stylistyki pomieszczenia.

Aby kuchnia wyglądała holistycznie, musi być wyposażona w elementy dekoracyjne, zasłony, obrazy. Również odpowiednie panele dekoracyjne, jeśli pozwala na to powierzchnia. Oryginalne rozwiązanie - umieść rodzinne zdjęcia na ścianach.

W nowoczesnym designie rośliny domowe, a tutaj możesz użyć zarówno kwiatów zewnętrznych jak i ściennych.

Nawet w małej kuchni można znaleźć miejsce dla roślin w pomieszczeniach

Nawet w małej kuchni można znaleźć miejsce dla roślin w pomieszczeniach

Wyspa w kuchni

Dostarcz element wyspy w takiej kuchni jest racjonalna, jeśli jej wielkość jest większa niż przeciętna. Pomoże to wyposażyć przestrzeń w praktyczny i ergonomiczny sposób. Wyspa w tym przypadku może służyć jako jadalnia lub powierzchnia robocza. Często są umieść zlew lub piec.

Co najlepsze, to rozwiązanie zestawu kuchennego wygląda w jasnych kolorach - białym, beżowym. Takie powierzchnie lepiej połączyć z połyskiem stali nierdzewnej na lodówce i okapie. W tym kolorowym rozwiązaniu nawet masywne urządzenia kuchenne będą wyglądać łatwiej.

Duża kuchnia z wyspą i oknami w suficie

Duża kuchnia z wyspą i oknami w suficie

Innym oryginalnym rozwiązaniem jest szaro-niebieskie fasady i białe blaty. Kuchnia będzie wyglądać elegancko, ale nie tnij oczu.

Rada! Jeśli moment aranżacji kuchni przypadnie na inną dietetyczną gospodynię, to określone kolory będą optymalne. W końcu, według kolorystów, zmniejszają apetyt.

Kuchnia w wiejskim stylu z wyspą i wysokimi sufitami

Kuchnia w wiejskim stylu z wyspą i wysokimi sufitami

Porady dotyczące projektowania

 1. Powinieneś eksperymentować i odrzucić część wiszących szafek. Więc możesz "rozjaśnić" kuchnię i uczynić ją bardziej przestronną. Aby nie stracić tak potrzebnej przestrzeni do przechowywania, możesz postawić kilka wysokich szafek-piórników.
 2. Jeśli jest okno, należy umieścić pralkę w pobliżu. Oczywiście jest to istotne, jeśli okno jest pięknym widokiem. Ale w przypadku standardowych mieszkań - to będzie problem. Wysokość parapetu jest znacznie niższa niż komfortowa wysokość powierzchni roboczej.
 3. Jedna strona zestawu słuchawkowego może być nieco krótsza - zwolni to miejsce do zaaranżowania jadalni.
 4. Nie trzeba oszczędzać na meblach - zapewnia wygodę w kuchni.
Stwórz miejsce pracy w kuchni przy oknie i połącz przyjemne z pożytecznym

Stwórz miejsce pracy w kuchni przy oknie i połącz przyjemne z pożytecznym. Projektant: Maria Fainberg

Niezwykłe plafony dają radość białej kuchni

Niezwykłe plafony staną się "główną atrakcją" białej kuchni

Bez wątpienia wygodna i praktyczna kuchnia w kształcie litery U jest bez przesady marzeniem każdej kochanki. Z przemyślanym podejściem do planowania realizacji tego wszystkiego jest całkiem możliwe!

Kuchnie w kształcie litery U: ponad 80 uniwersalnych rozwiązań planistycznych, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i budżet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1