Najtradičnejšou cestou na ostrenie nožov vlastnými rukami je brúsny kameň

Najtradičnejší spôsob, ako ostrihať nože vlastnými rukami, je s brúsnym kameňom

Tento článok pomôže každému nováčikovi naučiť sa správne zaostriť nože ručne (s videom bez SMS a registráciou) a pochopte, prečo to vôbec. Odborníci si samozrejme uvedomujú túto tému, ale pre nich možno aj užitočné informácie. Alebo to bude príležitosť aktualizovať svoje vedomosti, aby "držali krok".

obsah:

 • Príprava na ostrenie. Čo musíte urobiť pred tým?
 • Výber správneho panela
 • Správny uhol zaostrenia
 • Začíname
 • Vlastnosti procesu brúsenia nožov
 • Prineste ostrosť ostrosti
Rôzne granularity brúsneho kameňa majú svoju vlastnú funkciu

Rôznorodosť granulometra má svoj účel

S pomocou mince je možné určiť uhol sklonu, pri ktorom je potrebné ostriť nôž

S pomocou mince je možné určiť uhol sklonu, pri ktorom je potrebné ostriť nôž

Dobrý kuchynský nôž radikálne mení myšlienku bežného rezania a rezania

Dobrý kuchynský nôž radikálne mení myšlienku bežného rezania a obliekania

Nástroj na ručné brúsenie nožov doma - Moussat

Nástroj na ručné brúsenie nožov doma - Moussat

Ak budete musieť vynaložiť viac a viac úsilia na zníženie, potom je to príležitosť premýšľať o ostrenie noža. Pretože použitie tupých zbraní je nebezpečné. Môže kedykoľvek kĺzať a verí, že na vás alebo na osobu stojacej vedľa vás bude mať vážne zranenie, ostré okraje čepele budú stačiť.

Uhol na ostrenie nožov, ktorý je pripojený k nábytku

Uhol na ostrenie nožov, ktorý je pripojený k nábytku

Príprava na ostrenie. Čo musíte urobiť pred tým?

Čepel noža pri bližšej inšpekcii vyzerá ako píla a tým častejšie sú tu dutinky a hladší prechod medzi nimi, tým ľahšie je nástroj používať. Nohavý nôž stratí tieto hroty, opotrebuje sa, ohýba sa a rozpadá sa.
Existuje mnoho spôsobov, ako je možné zaostriť nožom pomocou mechanických a elektrických ostričiek, ako aj špeciálnych strojov s brúsnymi kotúčmi. Ostriče však nedávajú ideálny výsledok a ostrenie ostrie vyžaduje značné znalosti a zručnosti. Preto budeme zvážiť, ako správne ostrihnúť nože s barom, v postupnom sprievodcovi pre samostatnú prácu domácich podmienok. Týmto spôsobom získate dve hlavné výhody: značné úspory peňazí a vynikajúci výsledok.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je určiť stupeň poškodenia čepele. Je to veľmi jednoduché. Umiestnite ho pod uhlom do lúča jasného svetla. Táto metóda okamžite identifikuje všetky čipy a nepravidelnosti, ktoré musíte odstrániť. Vyzerajú ako bodky alebo čiary na čepeli. Ak je hranica medzi rovinami rovnomerná, prudko načrtnutá, bez prechodov, nástroj je vo výbornom stave.
Následne by sa nôž mal umývať vo vode pridaním mydla. To sa uľahčuje následná práca. Nôž sa ľahšie posunie na brúsnu tyč a bude ľahšie udržať potrebný uhol medzi lopatkami a čepeľami.

ako správne zaostriť nože s lištou: nasmerovaním čepele noža na slnečné svetlo môžeme zvážiť akékoľvek chyby v kovu

Tým, že nasmerujeme čepel noža na slnečné svetlo, môžeme zvážiť akékoľvek chyby v kovu

Po ostrení musí byť nôž očistený mydlom

Po ostrení musí byť nôž očistený mydlom

Výber správneho panela

Hlavným nástrojom v ďalšej práci bude brúsny kameň. Ak chcete získať dokonalý výsledok, potrebujete niekoľko kameňov s rôznou zrnitosťou. Minimálne množstvo je dve, ale ak potrebujete ostrosť ostria ostria, zdokonalené, potom môžete použiť až päť dedín.

Tyče s rôznou zrnitosťou

Tyče s rôznou zrnitosťou

Obojstranný brúsny kameň s rozdielnou zrnitosťou po stranách

Obojstranný brúsny kameň s rozdielnou zrnitosťou po stranách

Existujú dva typy tyčí. Prvé - umelé, sa používajú pre primárne spracovanie kovov, sú vyrobené z nasledujúcich materiálov.

 Syntetické drahokamy (diamant, zafír, atď.):

 • borazon;
 • karbid kremíka;
 • kubický nitrid bóru;
 • a ďalšie.
Rôzne prírodné brúsne kamene

Rôzne prírodné brúsne kamene

Druhý - prirodzený. Používajú sa na konečné ostrenie noža:

 • diamond;
 • granáty;
 • korund;
 • Japonské vodné kamene.

Je zrejmé, že prirodzené vklady stojí za to veľa peňazí, ale ak chcete dosiahnuť naozaj dobrý výsledok, musíte sa trochu roztrhnúť.
Dôležitým parametrom je výber veľkosti vhodnej pre prevádzku tyče. Minimálne by mala mať rovnakú dĺžku ako nôž, ktorý bude musieť pracovať. A ideálne - pol až dvakrát viac. V tomto prípade šírka kameňa nezáleží a je vybraná na základe osobných preferencií. Hoci ak použijete širšiu medzeru, bude ťažšie pracovať aj s neskúseným nováčikom.
Pred začatím je potrebné namočiť tyčinku do vody (umelého) alebo oleja (prírodného). Tekutina bude vyživovať kameň, zatvorí póry v ňom, zníži následné znečistenie a uľahčí vašu prácu.

Správny uhol zaostrenia

Ako správne zaostriť kuchynský nôž? Udržujte ho v pravom uhle. Tento parameter bude neskôr rozhodujúci v otázke trvania životnosti lopatky a frekvencii jej ostrenia. Čím je väčší uhol, tým vyššia je odolnosť kovu voči vonkajším vplyvom, a preto je potrebné jeho ostrosť menej často aktualizovať. Ostrý uhol umožňuje ľahké rezanie, ale kvôli jemnosti kovu získaného na tomto mieste sa kov rýchlo vymaže.

Jednoduchý spôsob merania uhla zaostrenia nožov

Jednoduchý spôsob merania uhla zaostrenia nožov

Schéma gramotného ostrenia nožov

Schéma gramotného ostrenia nožov

Rozhodujúcim faktorom je účel noža:

 • Japonské kulinárske čepele zaostrené pod uhlom 10-20 stupňov;
 • Filétové nože a profesionálni kuchári vyžadujú uhol 25 stupňov;
 • domáce nože - 30 stupňov;
 • Lovecké čepele sa manipulujú pri sklone 35-40 stupňov.

Budete potrebovať nielen určiť uhol sklonu, ale aj vydržať počas celej práce.

Ostrenie poľovníckeho noža

Ostrenie poľovníckeho noža

Tip! Ak chcete nájsť a udržiavať požadovaný počet stupňov, je dobré použiť niekoľkokrát zložený list papiera. Jedná sa o rýchly, lacný a presný meter.

Pomocou obyčajného papiera môžete skontrolovať ostrosť noža

Pomocou obyčajného papiera môžete skontrolovať ostrosť noža

Okrem toho je uhol lopatky bude potrebné sledovať aj uhol medzi brúske a rezné hrany lopatky. Mal by sa rovnať 90 stupňom. To znamená, že by ste mali vždy držať nástroj s lopatkou kolmou na kameň. Pre vás to znamená nasledovné: na začiatku pohybu cez noža je rovnobežná s hrudi a nakoniec odídete uhol približne 45 stupňov (v závislosti od tvaru noža), vo vzťahu k sebe.

Začíname

Ako správne ostrihnúť nože s tyčou ručne, s uhlom čepele a skutočným brúsnym kameňom? Je potrebné začať s kameniami s veľkou zrnitosťou. Používajú sa na hrubovanie a odstránia všetky značné nepravidelnosti a čipy čepele, po ktorých sa postupne dostanete k menšiemu brúseniu. Čím menší je, tým kvalitnejší výsledok získate. Dokončiť brúsenie môže byť všeobecne abrazívne pasty, a nie bar.

Grindstone obojstranné s rôznou zrnitosťou

Obojstranný brúsny kameň s rôznou veľkosťou zrna

Tip! Nezabudnite nastaviť lištu na pracovnú plochu tak, aby sa počas práce nepohybovala, inak riskujete, že "hnacou silou" je pohyb, čo môže zničiť konečný výsledok. Dobrou voľbou bude gumová podložka. Zabezpečí požadovanú priľnavosť k povrchu.

Bežná gumová podložka pomáha udržiavať stojanček nehybne

Bežná gumová podložka pomáha udržiavať stojanček nehybne

Najskôr je potrebné nôž umiestniť cez rezač s ostrikou. Okraj čepele je nad okrajom brúsneho kameňa. Potom môžete začať bez problémov nosiť nôž, postupne ho odkláňajú na stranu tak, aby sa koniec pohybu sa zhodoval s ostrou čepeľou. To sa neodporúča, aby nôž spadol z okraja baru, takže si môžete poškriabať stranu noža. Ak je pohyb je ohýbať čepeľ, rukoväť musí byť trochu výťah z "zabalené" v smere rukoväte. Týmto sa uloží požadovaný uhol.

Správny smer noža pri brúsení

Správny smer noža pri brúsení

Vlastnosti procesu brúsenia nožov

V tejto časti vám povieme, ako správne zaostriť nože pomocou lišty, aby ste získali trvanlivý a ostrý nástroj. Hlavným ukazovateľom úspechu vašich akcií bude vzhľad na čepeľ takzvaného "burr". Vyzerá to ako ľahší pás na oceli, pokrytý kovovým prachom. "Ohyby" sú vždy smerované v jednom smere, čo je zabezpečené rovnomerným pohybom zaostreného čepele.

Burrs nabrúsil nôž

Burrs nabrúsil nôž

Jednostranné a obojstranné ostriace nože

Jednostranné a obojstranné ostriace nože

Pretože ostrenie sa vykonáva z dvoch strán, musia sa striedať. Po každom vedení na tyči otočte nôž. V inom variante je jedna strana zaostrená po presne rovnakom počte pohybov - druhá. Ale táto metóda je o niečo horšia, pretože dáva nie úplne jednotné brúsenie.
Keď sú "otrysky" vytvorené pozdĺž celej dĺžky, môžete prejsť na kameň s jemnejšou zrnitosťou a zopakovať všetky vyššie uvedené kroky. Pri poklese veľkosti brúsneho materiálu sa taktiež znižuje veľkosť výsledných "omietok", pretože vrstva kovu odstránená z čepele sa stáva stále menšou.

Na každej tyči je žiaduce vyrábať z tridsiatich až päťdesiatich pohybov (v závislosti od tvrdosti ocele a stupňa opotrebenia). Nezabudnite, že hlavným parametrom je vaša trpezlivosť a hladké pohyby. Sila tu nezáleží, a ak príliš zatlačíte na čepel, nebude to naostrené rýchlejšie, ale bude jednoducho pokazené.
Odporúča sa medzi prechodmi opláchnuť nožov vodou, vymývať vytvorený kovový prach.

Nôž opláchnite medzi ostriami

Nôž opláchnite medzi ostriami

Ako správne ostriť nože s tyčinkou: priniesť ostrosť ostrosti

Ak chcete, aby ostrie, ktoré je rovnako ľahko rezať laná, niekoľkokrát preložený, a bude poskytovať najtenšie plátky mäkkého paradajka, je nutné, aby nôž k dokonalosti. To vám pomôže s abrazívnou pastou. Môžete si ho kúpiť v každom hospodárskom alebo špecializovanom obchode.
Na záverečnú fázu práce budete potrebovať pás hustého kože. Ak nie je dom, tak dokonale nahradí pás bez rytiny. Pracovná plocha musí byť plochá bez akýchkoľvek zmien.

Brúsna pasta na ostré ostrenie

Brúsna pasta na ostré ostrenie

Malá škvrna pokožky pomôže zvýrazniť hlavné kuchynské doplnky

Malá škvrna pokožky pomôže zhoršiť hlavné kuchynské spotrebiče

Aplikujte brúsnu pastu na pokožku tak, aby úplne pokrývala časť, na ktorej chcete dokončiť nôž. Po tom, znova hladko, postupujte pomaly po kotúči pozdĺž pásu, striedavo otáčajte ho, aby ste oceľ na oboch stranách zaostrila.
Nebojte sa, že nebudete vidieť viditeľné prejavy svojej činnosti ako pri použití brúsne kamene, pretože pasta odstraňuje mikroskopické častice, takže nie sú viditeľné voľným okom. Výsledok prác len zmení farbu brúsneho materiálu koža. Po prvých pohyboch sa stáva šedá.

Skontrolujte nôž na ostrosť rezaním pevného lana

Skontrolujte nôž na ostrosť rezaním pevného lana

Prejdite tak často, koľkokrát potrebujete a môžete sa pozrieť na výsledok:

 • Vystrihnite papier bez použitia námahy;
 • oholiť vlasy na ruky;
 • skúste rozrezať lano alebo parodord.

Ide o štandardné metódy overovania.

Keramický nôž s ideálne ostrou čepeľou

Keramický nôž s ideálne ostrou čepeľou

Závery a záverečné odporúčania

Mnoho ľudí sa pýta: je nevyhnutné vôbec utrácať toľko času a úsilia len preto, aby získalo ostrú oceľ? Odpoveď je jednoduchá - je to nevyhnutné. Aj keď máte len bežné kuchynské nože. Správne naostrený, budú vám neopísateľný pocit ľahkého rezanie, zvýšenie bezpečnosti práce a nakoniec ušetrí, pretože čím dlhšie má výhodu, tým väčšia je nástroj.

Ak chcete ostrihať kuchynský nôž doma môžete ľahko a rýchlo, hlavnou úlohou: neodstraňujte z čepele príliš veľa ocele a uistite sa, že ostrosť čepele sa zachováva dlho

Ostrie kuchynský nôž doma môže byť ľahko a rýchlo. Hlavnou úlohou - neodstraňujte ostrie príliš veľa ocele a uistite sa, že ostrosť čepele sa dlhodobo zachováva

Ak po prečítaní článku stále máte otázky, ako správne zaostriť nože pomocou lišty, pripojené video ich úplne objasní. Jasne to dokazuje celú postupnosť akcií, čo znamená, že pre vás bude jednoduchšie ich zopakovať a urobíte vlastné skúsenosti.

Ako správne ostriť nože s barom: odborné rady pre dokonalú ostrosť kuchynských nožov a poľovníckych nožov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 3 =