Mutfakta raflar - işlevsel ve pratik

Mutfakta raflar - fonksiyonel, pratik ve estetik açıdan daha fazla

Duvar Rafları mutfağa - her birinde olması gereken fonksiyonel ve etkili bir detay mutfak takımı. Son zamanlarda, mutfakta açık raflar giderek daha popüler hale geliyor. Bu modeller yeni, ilginç ve alakalı görünüyor. Mutfağı daha açık hale getiriyor ve raflara yerleştiriliyor parlak ve güzel tabaklar, Mumlar, kavanozlar ve kutular oda konforunu ve konforunu sağlar. Amerikan dairelerinde en çok raflı mutfaklar kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Avrupalı ​​metresleri bu fikri kullanmaya karşı değildir. Makalede sunulan fotoğraflar, mutfağınızda açık rafların nasıl en iyi şekilde düzenleneceği konusunda size yardımcı olacaktır.

 • Mutfakta açık rafların avantajları
 • Mutfakta açık yapı kullanmanın dezavantajları
 • Raf yeri seçenekleri
 • Mutfağın iç kısmında köşe rafları kullanımı
 • Ülkede raflar ve provence stilleri
 • İskandinav tarzı mutfakta raflar
 • Yüksek teknoloji tarzında raflar
 • Raf malzemesi
 • Alışılmadık mutfak rafları kullanımı
 • Kendi elinizle raflar nasıl yapılır

 

Ahşap raflar, duvarla birlikte

Ahşap raflar, duvarla birlikte

Mutfak dolabının bir parçası olarak rafları aç

Mutfak dolabının bir parçası olarak rafları aç

Küçük açık raflı tipik Amerikan mutfağı

Küçük açık raflı tipik Amerikan mutfağı

Mutfakta açık rafların avantajları

Açık rafların kurulumu, birkaç problemi aynı anda çözmenize yardımcı olur. Bildiğiniz gibi, mutfak bir daire için en pahalı satın alma. Belirgin kalite ve işlevsellik kaybı olmadan bir mutfak setinin maliyetini azaltmanın bir yolu açık rafların kullanılmasıdır. Daha az kapıya ihtiyaç duyduğunuzdan (ve dolayısıyla daha az malzeme), bu satın almayı daha ucuz hale getirecektir. Buna ek olarak, mutfakta duvardaki raflar, iç mekandaki modern trendlere mükemmel bir şekilde uymaktadır. Böylece mükemmel uyum sağlayacaklar. İskandinav tarzı mutfaklar, stillerde yüksek teknoloji ürünü, minimalizm, ülke ve hatta böyle katı bir tarzda klasik.

Fransız Provence notları ile modern mutfağı, "Provence" ruhuna terbiyeli

Açık rafların bir başka şüphesiz avantajı, alanı görsel olarak genişleterek daha özgür hale getirmeleridir. Bu durumda, yine de gerekli tüm eşyaları raflara yerleştirebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, bu raflar hareketlidir, böylece kolayca sökülebilirler.

Açık rafların yardımıyla fonksiyonel ve ferah bir yapıya bile sahip olabilirsiniz. küçük bir mutfak. Ayrıca, bu durumda, gerekli olan her şey her zaman parmaklarınızın ucunda olacak. Bütün bunlar, mutfaktaki rafların yerine dolapları - ilginç bir çözüm modern iç.

Küçük bir mutfakta açık rafları takın ve ihtiyacınız olan her şey her zaman parmaklarınızın ucunda

Küçük bir mutfakta açık rafları takın ve ihtiyacınız olan her şey her zaman parmaklarınızın ucunda

Mutfakta açık yapı kullanmanın dezavantajları

Mutfağınızda açık raflar kurmaya karar verdikten sonra, kullanımlarını rahatsız edebilecek olası kusurları öğrenmelisiniz.

Ana eksiklikler arasında aşağıdakilere dikkat çekilebilir:

 • Açık raflarda bulunan nesneler, parmak ve isi ile daha çabuk kaplanmaya meyillidir;
 • her zaman görülebildiği için açık rafların içeriğini sürekli olarak mükemmel durumda tutma ihtiyacı;
 • Bazılarında bu rafların yerini bulma zorluğu mutfak takımları.

Bu modellerin tüm avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında, en iyi seçenek hem açık hem de kapalı rafları birleştirmek olacaktır.

polki-na-kuxnyu_15

Açık ve kapalı rafların kombinasyonu

Raf yeri seçenekleri

Mutfağınızın açık raflar gibi modern ve ilginç bir öğeye sahip olmasını kesinlikle istediğinize karar verirseniz, simetrinin kırılmaması için bunları kulaklığa nasıl sığdıracağınızı dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz.

Optimal seçenek - lavaboların üstündeki rafların yeri

Optimal seçenek - lavaboların üstündeki rafların yeri

Bu rafların kurulumuna karar verirken, öncelikle yerinizi belirlemelisiniz. Buraya yapıştırılması gereken ana kural, açık rafların hemen yanına yerleştirilmemesidir. mutfak ocağı. Aksi takdirde, rafların içeriğinin sürekli olarak yağ ile sıçraması riskini taşırsınız.

Plakaların yakınındaki rafların simetrik düzenlemesi

Plakaların yakınındaki rafların simetrik düzenlemesi

Rafların konumu için en iyi seçeneklerden biri, ocaktan belirli bir mesafede doğrudan pişirme bölgesinin üzerine monte edilmektir.

Küçük bir mutfakta raflar, rasyonel olarak mekanı kullanmanıza izin verir

Küçük bir mutfakta raflar, rasyonel olarak mekanı kullanmanıza izin verir

Rafların doğru yerleştirilmesinin önemi, tüm odanın stilistik algısının bu faktörden asılacağı gerçeği ile belirlenir. Açık raflar pişirme alanından pürüzsüz bir geçiş yapabilir. yemek alanı hatta birleşik alana sahip oturma odası.

Yemek masasının üzerindeki rafların yerleştirilmesi, mutfağı iki parçaya böler.

Yemek masasının üzerindeki rafların yerleştirilmesi, mutfağı iki parçaya böler.

Mutfağın iç kısmında köşe rafları kullanımı

Rafların konumunun özellikleri, mutfağın büyüklüğünü, pişirme alanını, miktarını kıskandıracak. kutuları ve odanın tarzından. Bazı durumlarda mutfakta köşe raflarına bakmak uygun olacaktır.

Köşe raflar için idealdir yerden tasarruf. Onlara ilginç tasarım fikirleri uygulamak mükemmel bir şekilde mümkündür. Bu nedenle, ustaca bir çözüm, köşe tavana rafların çok tavana monte edilmesidir. Sonuç olarak, görsel olarak raflar, işlevsel bir amaca sahip olan dekoratif kirişler gibi görünecek.

Tüm duvar için köşe rafları

Tüm duvar için köşe rafları

Konseyi:  Köşe raflı mutfaklar - yerden tasarruf etmek için en iyi çözüm.

Asıl çözüm asimetrik rafların kullanımı olacaktır. Ancak, böyle bir tasarım fantezinin tasarım için uygun olduğuna dikkat edilmelidir. ülke stilinde, provence, İskandinav, ama katı minimalizm çizgileriyle uyuşmuyor.

Farklı seviyelerde rafların yeri

Farklı seviyelerde rafların yeri

Ülkede raflar ve provence stilleri

Belki de açık raflar gibi dekoratif ve fonksiyonel bir eleman kullanmadan mutfakta rustik bir tarz yaratmak mümkün değildir. Bunun için doğal ahşap kullanılması tercih edilir.

Tarzını vurgulamak için kalın, yaşlı ağaçtan yapılmış raflar kullanmalısınız. Renk skalası da en doğal olanı seçmek için daha iyidir: bej, beyaz, gri.

Mutfakta "Provence" da bej ve pastel renklerin hakimiyeti

Mükemmel çözüm, bireysel açık rafların dekorasyonu olacak perdeler çiçek desenli. İlk sırada. Bu, mutfağın stilistik yönelimini vurgulayacaktır. İkincisi, bu çözüm rafların içeriğinin harici kontaminasyondan korunmasını sağlayacaktır. Üçüncüsü, deney yapmanıza izin verecektir: bazı durumlarda, perdelerin perdelerini, diğerlerinde - açık tutabilirsiniz. Asıl mesele orantıyı gözlemlemektir: En iyi yol, perdelerin sadece bir çift raf ile süslenmesidir.

Pencerenin etrafındaki açık rafların yerleştirilmesi - mutfakta simetri uyulması

Pencerenin etrafındaki açık rafların yerleştirilmesi - mutfakta simetri uyulması

"Zıtlıklarda oynamayı" deneyin. Bazıları açık renklerde, diğeri ise karanlık olan kontrastlı raflara sahip mutfak orijinal ve şık görünecek. Örneğin, kulaklıklı mikrofon setinin kapalı kutularla birlikte alt kısmı karanlık bir ölçekte ve açık kutularla birlikte açık - ya da tam tersi durumda olabilir. Başka bir seçenek beyaz kullanmaktır bulaşıklar, karanlık raflarda yer almaktadır. Bu çözüm ile mutfağı yenileyeceksiniz.

Kontrast etkisi, açık renkli bir arka plan üzerinde koyu renkli rafların yerleştirilmesiyle de sağlanabilir.

Koyu meşe raflarındaki beyaz tabaklar, iç mekanlara zıtlık katıyor

Koyu meşe raflarındaki beyaz tabaklar, iç mekanlara zıtlık katıyor

İskandinav tarzı mutfakta raflar

Hayatta uygulamak İskandinav tarzı Her şeyden önce, esas olarak doğal malzemeler kullanmak gereklidir. Raflar durumunda, bu bir ağaç olmalı. Açık ve kapalı rafların birleştirilmesiyle muazzam bir etki elde edilebilir. Aynı zamanda kapalı kapılar bulunan raflarda da, sık kullanmadığınız eşyaları ve eşyaları saklamak daha iyidir. Açık raflarda günlük kullanımda ihtiyacınız olan şeyleri açığa çıkarmak daha iyidir.

Ayrıca açık raflarda, odanın stilistik yönünü vurgulayan çeşitli dekoratif öğeler düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bu olabilir:

 • küçük resimler ve fotoğraflar kuzey hayvanlarının görüntüleri ile: geyik, koyun, vb.
 • dekoratif yeşil bitkiler;
 • dekoratif taşlar ve mumlar;
 • yazıtlar oluşturan cilt harfler;
 • yemek kitapları.

Bütün bu unsurlar, tesislerin İskandinav karakterinin altını çizecektir.

"İskandinav" tarzında mutfakta raflarda kitap ve çiçekler

Bu tarz bir iç mekanı yeniden yaratmak için rafları karıştırmamak daha iyidir. Onlara sadece her zaman el altında olması gereken en gerekli maddeleri yerleştirin. Başka bir seçenek sadece açık yapılara yerleştirmek dekoratif aksesuarlar (mumlar, hediyelik eşya, vazolar, fotoğraf için çerçeveler). Bu durumda fonksiyonel nesneler kapalı kutularda tutmak daha iyidir.

Yüksek teknoloji tarzında raflar

Yüksek teknoloji tarzına daha yakınsanız, ahşap raflar yerine cam veya demir gibi daha modern malzemelere tercih vermek daha iyidir. Bu durumda, raflarda sadece doğrudan işlevsel bir amaca sahip ürünler olmalıdır - gereksiz bir şey değildir.

Açık cam raflar yerine, büyük raf. Üzerine bulaşıkları yerleştirmek uygundur.

Raflar için başka bir malzeme kullanırsanız, o zaman saf doğal tonlara tercih edilir. En uygun siyah beyaz.

Konseyi: Raflardaki yüksek teknoloji tarzında gereksiz bir şey olmamalıdır. Bu nedenle, böyle bir iç mekanda açık raflar kurmaya karar vermeden önce tekrar düşünmek arzu edilir - çünkü her zaman düzeni izlemeniz gerekir.

Raf Tasarımı yüksek teknoloji tarzı mutfaklar Kurallara ve kanonlara sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir.

Açık raflar - yüksek teknoloji mutfaklarında fonksiyonel mobilyalardan ziyade dekor nesnesi

Açık raflar - yüksek teknoloji mutfaklarında fonksiyonel mobilyalardan ziyade dekor nesnesi

Raf malzemesi

Malzeme seçimi tercihlerinize, odanın tarzına ve mutfağın düzenine bağlıdır.

Açık raflar için çok çeşitli materyallerin kullanılmasına izin verilir. Bunlar arasında aşağıdaki gibi klasik seçenekleri görebilirsiniz:

 • ağaç;
 • plastik;
 • yonga;
 • MDF;
 • laminat.
Mutfakta ahşap raflar - en yaygın seçenek

Mutfakta ahşap raflar - en yaygın seçenek

Ancak, daha orijinal çözümler var. Böylece raflar camdan ve hatta demirden yapılabilir. Bu çözümler, minimalizm veya yüksek teknoloji tarzlarında sürdürülen mutfaklar için en uygun olanlardır.

Konseyi: özellikle güzel cam raflar arka ışıkların üzerlerine montajı. Bu durumda, sadece rafların güzelliğini vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda odaya ilave aydınlatma da sağlayacaktır.

Mutfakta raflar: mutfak raflarının sıra dışı kullanımının fotoğrafı

Mutfaktaki açık raflar bütün bir yapı oluşturabilir. Kendi başlarına bile üretilebilirler. Özellikle raflar ile ilgilidir rustik tarzda mutfak için. Sonuçta, raflara bakmak daha kolay olacak - daha iyi.

Açık raflar, tabakları saklamak için bir yere dönüştürülebilir. Bu durumda, güzellik ve rahatlık için, bir diğerinin üstünde bir slaydı yerleştirilmemeli, bir satır önüne güzelce konulmalıdır. Ve levhaların düşmediği, bu tasarım özel enine kirişler sağlar. Bu yemek tabakları rahat ve güzel.

Açık raflarda parlak beyaz tabaklar - mutfak dekorasyonu

Açık raflarda parlak beyaz tabaklar - mutfak dekorasyonu

Açık raflar da şişe olarak kullanılabilir. Bu durumda raflarda, şişelerin boğazlarıyla aşağıya yerleştirildiği delikler açılır. Bu durumda, "diyagonal" konumda saklanırlar. Ya da şişeleri dik konumda saklamak için özel mini kutular yapabilirsiniz.

Şişelerin benzer kullanımıyla, bu tasarım bir dekor unsuru haline gelecektir.

Kendi elinizle raflar nasıl yapılır

Mutfakta kendi ellerinizle raflar yapabilirsiniz. En basit tasarımın üretimi için, herhangi bir inşaat mağazasında satın alınabilecek bitmiş panoları kullanabilirsiniz. Daha sonra bu raflar duvara yerleştirilerek diğerinin üzerine yerleştirilebilir.

Kendi elinizle raflar için en basit ve başarılı çözüm, ahşap tahtaların kullanılmasıdır.

Kendi elinizle raflar için en basit ve başarılı çözüm, ahşap tahtaların kullanılmasıdır.

Rafların üretimine tüm dikkatle yaklaşmak istiyorsanız, o zaman öncelikle odanın tarzına karar vermeniz gerekir. Bundan gelecekteki tasarımın tasarımına bağlı olacaktır. Raf için yer sağlayın ve gerekli ölçümleri yapın. Ürün tasarımını yürütmek istenir. Lütfen rafların renginin gölgeyle aynı olması gerektiğini unutmayın. tezgahı, mutfak önlüğü, Kulaklık veya duvar

Dövme elemanların ve ahşabın uyumlu kombinasyonu

Dövme elemanların ve ahşabın uyumlu kombinasyonu

Rafta ne sakladığınızı karar verin. Boyutları, üzerine yerleştireceğiniz şeylere uygun olmalıdır. Örneğin, eğer raflarda baharat, şişeler, dekor elemanları gibi küçük eşyaların saklanması gerekiyorsa, aksesuarlar, sonra hemen hemen her yere yerleştirilebilirler. Masanın üstünde bir yer olabilir, bar sayacı, üst kutular, vb altında

Mutfakta açık raflı bar

Mutfakta açık raflı bar

Yeni başlayanlar için basit bir tasarım seçmek daha iyidir. Bu nedenle, bağımsız üretim için en basit olan dikdörtgen şekilli açık raftır.

mutfakta raflar: fotoğraf - mutfak iç raf

Mutfağın iç kısmında askıya alınmış raf

Kulaklığın üst çekmecelerindeki açık rafların yardımıyla harika bir fikir olacaktır. Bu durumda, tasarım uzun ve devasa yapılabilir. Bu durumda, ortaya çıkan raflar duvardan duvara kadar yer kaplayabilir.

Tüm duvar için açık raflar

Tüm duvar için açık raflar

Mutfakta raflar kendi elleriyle - özgün bir tasarım yaratmanın ve aynı zamanda para biriktirmenin harika bir yoludur.

Mutfak iç raflar ile - modern bir daire için özgün ve fonksiyonel bir çözüm. Gerçek bir iç mekanın fotoğrafı, mutfağınızda açık rafların kullanımı ile gezinmenize yardımcı olacaktır.

Mutfakta raflar: mutfak alanının akıllı organizasyonu ve her şeyin olduğu 75 çözüm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 8 = 1