Hyzop jest rośliną leczniczą - rośliną z rodziny JAW o różnorodnych efektach terapeutycznych

Hyssop officinalis to roślina z rodziny wycinków o zróżnicowanym działaniu terapeutycznym

Hyzop - nazywane jest również dziurawym dziurawcem - jest to zapach wonny wieloletni krzew, który jest używany w wielu dziedzinach, w tym do gotowania i leczenia różnych dolegliwości. Jego ojczyzna to Azja i Morze Śródziemne, na wolności można znaleźć na Krymie, Kaukazie, w Ałtaju.

Spis treści:

 • Opis
 • Co jest przydatne w hizop?
 • Zbiór surowców leczniczych
 • Użyj podczas gotowania
 • Leczenie hyzopem lekowym
U ludzi hyzop nazywany jest niebieskim dziurawcem

U ludzi hyzop nazywany jest niebieskim dziurawcem

Hyzop, jako dekoracja ogrodowa

Hyzop jako dekoracja ogrodowa

Hyzop jest szeroko stosowany w medycynie i gotowaniu

Hyzop jest szeroko stosowany w medycynie i gotowaniu

Hypsysy wyglądają pięknie w połączeniu z innymi roślinami ozdobnymi

Hypsysy wyglądają pięknie w połączeniu z innymi roślinami ozdobnymi

Opis

Hyzop należy do rodziny polany. Jego kwitnienie występuje od początku lipca do jesieni - w tym okresie na jego oddziałach biały, fioletowy lub niebieski kwiaty zastąpione są owocami. Początkowo hizop z Azji, ale wzmianka o takiej roślinie nadal znajduje się wśród starożytnych Greków. Od czasów starożytnych hyzop jest uważany za pożyteczną roślinę, która pomaga w leczeniu różnych chorób. Używany w kuchni i jest doskonałym miodem.

Niebieski św. Jan ze względu na swoją bezpretensjonalność można uprawiać w domu

Niebieskie ziele dziurawca zwyczajnego jest bezpretensjonalne, można je hodować w domu

Hyzop jest łatwo rozpoznawany przez kwiatostany różowe, białe lub liliowe, wypełniając powietrze wspaniałym pikantnym aromatem

Hyzop jest łatwo rozpoznawalny dzięki różowym, białym lub fioletowym kwiatostanom, które wypełniają powietrze wspaniałym, pikantnym aromatem

Zwróć uwagę! W chwili obecnej hyzop rośnie na całym świecie. Sadzenie i uprawianie go w pobliżu domu nie będzie trudne. 

Hyzop jest pikantnym ziołem, w którym zwiększa się zawartość olejków eterycznych, dzięki czemu jest w stanie ujawnić swoje właściwości lecznicze. Jeśli weźmiemy pod uwagę skład chemiczny, będzie on następujący:

 1. Olejki eteryczne w ilości 0,3-2%.
 2. Garbniki do 8%.
 3. Jeśli odetniesz zieloną trawę hizopu, możesz uzyskać dużo kwasu askorbinowego jeszcze przed kwitnieniem. Tak więc, w 100 g świeżych liści jego 170 mg. Warto zauważyć, że świeże liście mają właściwości bakteriobójcze.
Hyzop jest bardzo popularną rośliną leczniczą

Hyzop jest popularną rośliną leczniczą

Co jest przydatne w hizop?

Aby zrozumieć, jak cenna jest ta roślina, konieczne jest poznanie jej użytecznych właściwości i przeciwwskazań do jej stosowania.

Korzyści

Przydatne właściwości hyzopu wynikają z obecności w jego składzie substancji biologicznie czynnych. Z liści otrzymuje się olej, który jest stosowany w medycynie i perfumach. Olej ten ma działanie przeciwzapalne, dlatego często stosuje się go do stłuczeń, siniaków. Jest w stanie zmniejszyć siniaki. Surowe liście są doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym.

Olej z Hyzopu jest bogaty w substancje biologicznie czynne

Olej z Hyzopu jest bogaty w substancje biologicznie czynne

Ręcznie robione mydło z hyzopem

Ręcznie robione mydło z hyzopem

Często stosuje się go w recepturach tradycyjnej medycyny, w szczególności w celu zmniejszenia objawów menopauzy. Może zmniejszyć pocenie się. W tym celu lek przygotowuje się w następujący sposób: 2 łyżki nalegają. l rośliny na 1 szklankę wrzącej wody. Mieszaninę chłodzi się i pobiera 1/3 szklanki 3 razy dziennie przez 30 minut przed posiłkami.

Wiele receptur medycyny ludowej obejmuje hyzop

Wiele receptur medycyny ludowej obejmuje hyzop

Hyzop jest w stanie wyleczyć choroby rozszerzające oskrzela, daje efekt wykrztuśny. Olej z rośliny jest często dodawany do roztworów do inhalacji, jeśli nie jest uczulający. Często jest również przepisywany na zapalenie ucha. Narażenie - znieczulenie.

Olej hyzop jest często dodawany do roztworów do inhalacji

Olej hyzop jest często dodawany do roztworów do inhalacji

Zwróć uwagę! Taki użyteczny olejku można kupić w każdej aptece.

W kosmetologii przynosi także wiele korzyści. W szczególności stosuje się olej i wodę aromatyczną. Kremy i inne produkty kosmetyczne z wyciągiem z hyzopu mają pozytywny wpływ na kondycję skóry. W tym zapalenie skóry, mokry wyprysk. Ten sam olejek eteryczny może być dodany do samoczyszczonych kremów i masek, aby pielęgnować problematykę. Olej ma właściwości leczące zadrapania, a nawet usuwa ślady zaskórników.

Inne funkcje Hyssop

Hyzop anisowski z fioletowymi kwiatostanami i delikatnym aromatem mięty i anyżu

Hyzop anisowski z fioletowymi kwiatostanami i delikatnym aromatem mięty i anyżu

Hizop w języku arabskim oznacza "święta trawa"

Inne użyteczne właściwości hyzopu to:

 1. Ma działanie napotne, ogrzewa ciało, otwiera pory. Jest to konieczne w przypadku dreszczy.
 2. Bezpieczny w przypadku dzieci.
 3. Używany w leczeniu zapalenia zatok.
 4. Pomaga w leczeniu chorób serca.
 5. Preparaty z hyzopem są przepisywane na nerczycę.
 6. Skuteczny wpływ na choroby GIT, szczególnie ważne jest dla osób w podeszłym wieku.
Hyssop można kupić w niemal każdej aptece

Hyssop można kupić w niemal każdej aptece

Hyzop olejek eteryczny

Olejek eteryczny z Hyzopu

Zwróć uwagę! Hyssop znalazł swoje zastosowanie nie tylko w medycynie ludowej. Jest aktywnie wykorzystywany w oficjalnej fitoterapii.

Przeciwwskazania

Podobnie jak wszystkie rośliny lecznicze, hyzop ma również przeciwwskazania

Podobnie jak wszystkie rośliny lecznicze, hyzop ma szereg przeciwwskazań

Odbiór w umiarkowanych dawkach i po konsultacji z lekarzem zakończy się pomyślnie. Samoleczenie w przypadku hizopu jest niebezpieczne. W dużych dawkach przyjmowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W znacznych ilościach powoduje skurcz, więc nie wolno go stosować u pacjentów z padaczką i kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym. Nie zalecane w przypadku niewydolności nerek.

Zbiór surowców leczniczych

Hyzop był stosowany od czasu do czasu jako skuteczna roślina lecznicza, która może wyleczyć wiele dolegliwości

Hyzop jest od dawna stosowany jako skuteczna roślina lecznicza, która może wyleczyć wiele dolegliwości

Aby hizop roślin mógł prezentować swoje użyteczne właściwości, musi być uprawiany i prawidłowo zbierany. Jest hodowany z nasion, które można kupić w każdym specjalistycznym sklepie.

Hizop preferencji daje żyzne gleby, więc przed sadzeniem ważne jest, aby dobrze zapłodnić miejsce dla rośliny. Siew odbywa się na otwartym terenie wczesną wiosną. Korzystne rzędy lochy w co najmniej 15 cm. Po 5-6 prawdziwych liści sadzonki mogą być przeszczepione do innego położenia. Hyzop lekarski nie wymaga specjalnej opieki. Powinien być regularnie nawadniany, odchwaszczany i odchwaszczany związkami mineralnymi.

Nasiona Hyssop można kupić w specjalnych sklepach

Nasiona Hyssop można kupić w specjalnych sklepach

Rosnący hyzop w domu

Rosnący hyzop w domu

Zbieraj materiały medyczne może być przez cały sezon. Przygotuj części nadziemne: łodygi, liście. Muszą zostać odcięte przed rozpoczęciem kwitnienia za pomocą noża. Wysuszyć w cieniu, aby nie padały bezpośrednie promienie słońca. W postaci wysuszonej nieco traci swoje właściwości aromatyczne.

Zwróć uwagę! Przechowuj suche surowce w chłodnym miejscu z dobrą wentylacją.

Użyj podczas gotowania

Hyssop zyskał dużą popularność wśród kuchni dla smakoszy

Hyssop zyskał dużą popularność wśród kuchni dla smakoszy

Hyzop jest często używany do gotowania, ponieważ nadaje gotowym potrawom oryginalny i świeży smak i aromat. Używane liście i części gałązek, które nie są sztywne. Jego smak można określić jako pikantny, cierpki, nieco gorzki. Zapach jest wyraźny, dlatego staje się nieodzowną częścią niektórych potraw. Oprócz tego, że hyzop nadaje im doskonały smak i smak, wzbogaca się również o użyteczne substancje.

Warto zauważyć, że w gotowaniu można użyć tej przyprawy bez strachu, ponieważ jej silny smak po prostu nie pozwoli na użycie więcej, niż potrzebujesz.

Aby przygotować potraw często używane świeże liście i wierzchołki gałęzi z kwiatami. Pierwotnie wyruszyły w smak potraw mięsnych, pasztetów, zup. Zastosowanie w zupach sprawi, że będą one oryginalne. O dziwo, ale hyzop idealnie pasuje do potraw z twarogu, w tym słodkich.

Ważne! Użyj go do przyprawiania potraw warzywnych nie jest zalecane. Wynik może nie być bardzo udany.

Ponadto, podczas gotowania potraw z hyzopem, należy przestrzegać następującej zasady: po dodaniu przypraw, przykryj patelnię pokrywką. Jeśli nie zostanie to uwzględnione, możesz całkowicie zniszczyć smak. Może być połącz z pietruszką, koperkiem, miętą, koprem włoskim, bazylią, majerankiem, selerem.

Hyssop doskonale łączy się z innymi pikantnymi roślinami

Hyssop doskonale łączy się z innymi pikantnymi roślinami

Hyzop ma jeszcze jedną ważną cechę: może być stosowany w dietetycznych potrawach jako substytut soli. W takim przypadku potrzebujesz suchego hyzopu. Kaloryczna zawartość przypraw - tylko 21 kilokalorii na 100 g. Świeża sałatka z hyzopu będzie dobrze udekorowana sałatką z pomidorami i ogórkami.

Leczenie hyzopem lekowym

Hyzop białe kwiaty wyglądają bardzo ładnie

Biały kolor Hyssop wygląda bardzo ładnie

Technika leczenia hyzopem istnieje bardzo wiele, ale, jak już wspomniano, musi być stosowana dokładnie i ściśle według recepty. W szczególności:

 1. Aby pomóc w astmie i zapaleniu oskrzeli, należy wypić wywar: 2 łyżeczki suszonej hyzuli wlać 1 łyżkę. wrzącą wodę i nalegać 30 minut. Pij 3 filiżanki dziennie.
 2. Jeśli konieczne jest przyspieszenie gojenia się ran, wówczas miejsce uszkodzenia zostanie zastosowane do olejku eterycznego.
 3. Jeśli wilgotny kalus pojawia się na rękach lub innych częściach ciała, wtedy hyzop może również pomóc. Na tej stronie musisz zrobić płyny z nalewki.
 4. Jeśli oczy są zmęczone, można je myć wywarką rośliny.
 5. Mycie w kąpieli z olejkiem eterycznym hyzopu daje doskonały rezultat przy całkowitym zmęczeniu.
Olejek eteryczny z Hyzopu jest często stosowany w kosmetologii

Olejek eteryczny z Hyzopu jest często stosowany w kosmetologii

Hyssop zawiera ogromny zestaw użytecznych elementów

Hyssop zawiera ogromny zestaw użytecznych elementów

W innych sposobach leczenia może wystąpić hyzop w postaci nalewki, naparu i herbaty. Różnica w tych formach jest następująca:

 1. Napar i herbata są gotowane w ten sam sposób, tylko w pierwszym przypadku wymagane jest gotowanie roztworu lub mocniejszy wlew.
 2. Nalewkę przygotowuje się za pomocą alkoholu, na niej świeże lub suche części rośliny nalegają na określony czas.
Hyzop: zdjęcie - Herbata z kwiatostanu hizopu jest zalecana dla osób starszych, a także osób osłabionych po chorobie w małych dawkach

Herbata z kwiatostanu hizopu w małych dawkach polecana jest osobom starszym, a także osłabiona po chorobie

Hyzop jest rośliną ze stu chorób. Ale należy go stosować ostrożnie, aby lek nie zamienił się w truciznę. Kup opłaty za chemik i hizop w postaci wysuszonej nie jest konieczne - można je sadzić samodzielnie obszar podmiejski i przygotować się niezależnie.

Hyzop lub ziele dziurawca zwyczajnego: przegląd leczniczych właściwości rośliny i jej wykorzystania w gotowaniu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

96 − 92 =