Werbena - od dawna piękna i bezpretensjonalna kultura

Werbena - od dawna piękna i bezpretensjonalna kultura

Werbena - kultura długofalowa, bezpretensjonalna, odporna na suszę, nie wymaga specjalnych warunków do uprawy, tak popularna wśród początkujących w kwiaciarstwie. Jest on znany wielu ogrodnikom - jasnej kolorowej roślinie, która dotarła do naszych ogrodów kwiatowych z tropików i subtropików Ameryki.

Spis treści

  • Asortyment odmianowy
  • Uprawa: wybór miejsca i czasu
  • Siew, rozmnażanie werbeny
  • Verbena - sadzenie i pielęgnacja
Bajecznie piękna polana

Bajecznie piękna polana

Verbena - jasna kolorowa roślina

Verbena «Lantana Camara» - jasna kolorowa roślina

Niskie krzewy, ozdobione wielobarwnymi kwiatostanami, mają długi okres kwitnienia, a jeśli regularnie usuniesz więdnące łodygi kwiatów, werbena w ogrodzie zachwyci wygląd aż do jesiennych przymrozków. Na północy nie toleruje zimowania, więc uprawiana jest jako roczna. Ale w ciepłych regionach, w warunkach bliskich krewnym, nie jest to zła zima i może udekorować klomby i klomby.

Werbena w ogrodzie może zachwycać wyglądem najbardziej jesiennych przymrozków

Werbena w ogrodzie może zachwycać wyglądem najbardziej jesiennych przymrozków

Rada! Jeśli nadal chcesz zaryzykować, jesienią pokryj kłącza materiałem rozgrzewającym (torf, słoma, próchnica). Taka technika pomoże chronić rośliny przed mrozami i umożliwi im skuteczne zimowanie w ziemi.

Oprócz celów dekoracyjnych rośliny te są aktywnie wykorzystywane w medycynie, kuchni i przemyśle perfumeryjnym. Werbena - kultura lecznicza, znana od starożytności. Był używany do przywrócenia funkcji wątroby i nerek, płukania.

Werbena pięknie pasuje do Twojego wnętrza

Werbena pięknie pasuje do Twojego wnętrza

Asortyment odmianowy

Spośród prawie dwustu odmian najbardziej znaną werbeną jest hybryda o wielkości do 50 cm, rosnąca w formie krzewu. Kwiatostany parasola mają kolor biały, żółty, pomarańczowy, beżowy, fioletowy, postrzępione liście mają lekki margines, łodygi są wyprostowane lub pełzające.

Hybryda Verbena uderza swoim pięknem

Hybryda Verbena uderza swoim pięknem

Piękna biała verbena na tle purpurowe petunie

Piękna biała verbena na tle purpurowe petunie

Hybryda werbeny"Scarlet"

Hybryda Verbena "Scarlet"

Do uprawy w pojemniku w doniczki i zawieszone doniczki używane są werbena ampel, który tworzy kuliste baldaszkowate kwiatostany na wysokich szypułkach. Gatunki są bardzo dekoracyjne, mają bogatą kolorystykę barw, wiele z nich wyróżnia się wystarczająco silnym aromatem.

Wspaniała jasna pomarańczowa werbena

Wspaniała jasna pomarańczowa werbena

Przy dużej różnorodności gatunków, w kulturalnym nasadzeniu najczęściej stosuje się tylko kilka:

  • Kanadyjski - niskie rośliny do 20 cm z obfitym kwitnieniem, delikatne, głęboko przycięte liście, kwiaty białe, liliowe, różowe, liliowe.
Verbena Canadian

Verbena Canadian

Zawieszone donice z werbelem rozjaśnią ganek

Zawieszone donice z werbelem rozjaśnią ganek

Różowa kanadyjska werbena

Różowa kanadyjska werbena

  • Trudne - roślina o rozgałęzionych pędach, liściach w kształcie klina i złożonych kwiatostanach fioletu i bzu.
Verbena Tough

Verbena Tough

Lila werbena na czerwonym tle wygląda imponująco

Lila werbena na czerwonym tle wygląda imponująco

  • Buenos Aires - największa odmiana, z pionowymi pędami do 120 cm, kwiatostany - kłosek, długie kwitnienie, pomalowane na ametystowy kolor.
Werbena Buenos Aires jest największą odmianą

Werbena Buenos Aires jest największą odmianą

Buenos Aires verbena

Buenos Aires verbena

Ametystowa kolorowa polana

Ametystowa kolorowa polana

Uprawa: wybór miejsca i czasu

Werbena wiosenna w ziemi jest sadzona po zakończeniu zimnej pogody. Lekkie poranne mrozy nie spowodują szkody, ale długotrwałe zwroty chłodu mogą niszczyć rośliny. Dlatego lepiej poczekać na stabilną, ciepłą pogodę i rozpocząć lądowanie.

Nic dziwnego, że twierdzi się, że jest to bardzo bezpretensjonalna roślina - werbena rośnie równie dobrze na prawie każdej glebie. Niemniej jednak, najbardziej korzystne są naturalne gliny.

Werbena nie przestaje zadziwiać różnorodnością kolorów i odcieni

Werbena nie przestaje zadziwiać różnorodnością kolorów i odcieni

Rada! Podczas sadzenia sadzonek na stałym miejscu na dnie otworu, należy wylać drenaż - to chroni system korzeniowy przed nadmierną wilgocią i wodą stojącą.

Miejsce do sadzenia jest lepiej wybrać dobrze oświetlone, bo ten kwiat nie jest straszny nawet południowe promienie gorącego słońca. Jednocześnie roślina dobrze toleruje cieniowanie i będzie dobrze rosnąć jako roślina pośrednia na działce, na której uprawiane są najwcześniejsze kwiaty - werbena ozdobi klomb po żonkile i Krokusy.

Werbena rośnie równie dobrze na prawie każdej glebie

Werbena rośnie równie dobrze na prawie każdej glebie

Siew, rozmnażanie werbeny

Powielanie werbeny zależy od jej odmiany. Niektóre gatunki można sadzić tylko wegetatywnie, ponieważ nie tworzą nasion nadających się do siewu. Praktycznie wszystkie rośliny można pomnożyć przez podzielenie buszu w okresie wiosenno-jesiennym.

Rozmnażanie mnoży cytrynę werbeny. W tym celu jesienią, roczne pędy są pocięte na sadzonki i posadzone w oborniku. Aby ukorzenić, wierzchołkowe części gałęzi są odcięte, pozostawiając 4-6 liści. Pogłębić się w glebie, aby niższe pąki znajdowały się poniżej poziomu gruntu. Zakorzenione pędy na wiosnę zostały przeszczepione do stałego miejsca.

Cytryna werbeny - niezrównany eliksir piękna

Cytryna werbeny - niezrównany eliksir piękna

Najpopularniejszą metodą rozmnażania jest uprawa werbeny z nasion. Proces ten nie powoduje szczególnych trudności, zwłaszcza, że ​​wiele nasion zachowuje zdolność kiełkowania przez kilka lat.

Dla niektórych odmian charakteryzuje się gęstą skorupą nasion, więc możesz potrzebować rozwarstwienia werbeny. Nasiona należy układać na wilgotnej szmatce i przechowywać w niskiej temperaturze przez 5-6 dni. Następnie można je wysiać w zwykły sposób.

Verbena"Hot Pink"

Werbena «Hot Pink»

Siew werbeny sadzonek rozpoczyna się w marcu w zwykłej nawożonej wilgotnej glebie. Rozwój sadzonek następuje w ciągu miesiąca. Aby uzyskać zdrowe strzelanie, musisz tylko przestrzegać reżimu nawadniania - zwilż ziemię podczas wysychania. Specjalne praktyki agrotechniczne nie są wymagane, więc ta metoda hodowli jest możliwa pod wpływem siły i początkujących hodowców.

Sadzonki werbeny

Sadzonki werbeny

Verbena - sadzenie i pielęgnacja

Po wybraniu odpowiedniego miejsca sadzimy krzewy werbeny w odległościach odpowiadających rozmiarowi systemu korzeniowego. Ponieważ jest wystarczająco zwarty, pomiędzy małymi roślinami wystarczy zachować szczeliny o wysokości 20 cm. Bardziej zwarte gatunki powinny być umieszczone bardziej przestronnie. Pielenie odbywa się wokół młodych sadzonek i samotnych krzewów. W gęstym posadzeniu pędy stopniowo tworzą ciągły dywan, przez który chwasty po prostu się nie przerywają.

Podlewanie. Regularne podlewanie wymaga młodych rozwijających się roślin. W późniejszym czasie, gdy krzaki już się uformowały, musisz zmniejszyć ilość wody. Rosnąca werbena nie powoduje trudności w regionach o suchym klimacie, dobrze znosi ciepło i brak wilgoci.

Niebieska werbena

Niebieska werbena

Oświetlenie. Werbena potrzebuje wystarczająco jasnego oświetlenia, więc wskazane jest, aby wybrać otwartą przestrzeń. Zwróć uwagę na to, że obok którego zasadzono kwiatek - werbena tworzy wystarczająco gęste krzewy, szczególnie duże okazy, przez które światło nie wnika w liście innych roślin. W domu na doniczki i doniczki, musisz wybrać dobrze oświetlone okna i otworzyć werandy.

Najlepszy sos. Wyprodukowane w sezonie kilka razy - to pomaga przedłużyć kwitnienie i uczynić go bardziej bujnym. Wykorzystuje się do tego tradycyjne nawozy kompleksowe.

Werbena preferuje otwarte słoneczne miejsca

Werbena preferuje otwarte słoneczne miejsca

Przycinanie. Aby sezon kwitnienia był jak najdłuższy, konieczne jest regularne usuwanie suszonych kwiatów i szypułek. Takie przycinanie pozwala przedłużyć okres kwitnienia do prawie mroźnych temperatur.

Choroby i leczenie. Prawie wszystkie tradycyjne choroby roślin ogrodowych wystarczają na werbenę: więdnięcie bakterii, mączniak prawdziwy, czarna noga, grzyby i pleśń. Ma również wpływ na mszyce, nicienie, roztocza.

Werbena nadadzą Twojemu pejzażowi żywe odcienie

Werbena nadadzą Twojemu pejzażowi żywe odcienie

Jednak terminowe leczenie zapewnia dobre wyniki i nie wymaga stosowania drogich i rzadkich leków. Złożone środki bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze pomagają radzić sobie z chorobami. Ale dla zachowania roślin jest o wiele bardziej poprawne, aby nie dopuścić do pojawienia się choroby. Aby to zrobić, należy przestrzegać właściwego systemu nawadniania i stworzyć najbardziej odpowiednie warunki uprawy.

Verbena (51 fotek): bezpretensjonalne piękno Twojego ogrodu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

44 − 43 =