Teras ve barbekü ile şık modern sauna

Teras ve barbekü ile şık modern sauna

Banyo Projeleri bir teras ve barbekü ile - banliyö bölgesinde boş alan eksikliği telafi etmek için harika bir yoldur. Bu kombinasyon, ek olarak kullanılabilecek çok fonksiyonlu bir rekreasyon alanı elde etmenizi sağlar. yaz mutfağı.

içerik

 • Malzeme seçimi
 • Vakıf döşeme
 • Teras ve barbekü: doğru planlayın
 • Teraslı ve barbekülü bir sauna tasarımı

Ayrıca, bu çözüm ve diğer avantajlar:

 • tam teşekküllü bir dinlenme organizasyonu - banyodan sonra ve banyodan sonra rahatlamak, doğrudan veranda, hiçbir yere gitmiyor, ateşte şiş kebap veya aperatifler pişirebilirsiniz
 • Eklem ereksiyonu, sitedeki tüm binalar için genel mimari tarzına doğru bir şekilde uyum sağlamaya yardımcı olur
 • dakadaki saunanın sadece mevsimde kullanılması planlanıyorsa, o zaman barbekülü geniş bir teras, tamamen dinlenme odasının yerini alabilir ve bu da banyo yapmak için çok fazla tasarruf sağlayacaktır.
 • bağımsız nesneleri birbirine bağlamaya gerek yoktur raylar, Bu ek bir yararlı alan tasarrufu sağlar ve giderleri azaltmak için
 • Tek bir çatı altında birkaç nesneyi gruplamak, maliyetleri önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır, çünkü bu durumda, örneğin, banyonun duvarı hareket edecek ve teras duvarı

Malzeme seçimi

Yüzme havuzları, sauna ve geniş bir dinlenme alanı içeren kompleks

Yüzme havuzları, sauna ve geniş bir dinlenme alanı içeren kompleks

Teraslı bir banyo inşaatı için en popüler ve ekonomik olarak haklı malzeme ahşaptır. kereste. Bir yandan, ısıyı iyi tutar, bu nedenle banyo ek bir ısınma gerektirmez. Buna ek olarak, bu ağaç - Rus hamamının geleneksel malzemesi, eşsiz bir "banyo" atmosferi yaratmanıza izin veriyor. Ek bir artı - ahşap "solunum" malzemesi olarak nemden bağımsız olarak bağımsız olarak düzenler, ancak küf ve ateşten ek koruma gerektirir.

Tuğladan yapılmış banyolar yangın güvenliği açısından daha güvenlidir, ancak daha fazla ısınmakta ve daha fazla yakıt gerektirmektedir. Buna ek olarak, tuğla banyoları bir havalandırma sisteminin zorunlu olarak monte edilmesini gerektirecektir, aksi takdirde küf ve bakteri gelişimini tahrik eden banyo içinde yoğunlaşma birikecektir.

En yaygın seçenekler - bardan banyo

En yaygın seçenekler - bardan banyo

Bir bardan geleneksel Rus banyosu

Bir bardan geleneksel Rus banyosu

Vakıf döşeme

Sık görülen çatıya rağmen, bir teras ve banyo altında farklı bir temel yatıyordu. Banyo, tabii ki terastan daha ağırdır, bu nedenle bölgede büyük ve çok katlı binalar için bant monolitik bir temel gerektirecek ve küçük banyolar için yapıp kazılabilir. Bir banyo yapmak için köpüklü bir beton veya tuğla kullanılıyorsa, bu durumda bir şerit temeli dökülmelidir - bir başkası binanın ağırlığına dayanamaz.

Ahşap bir teras için yeterli kazık temelleri olacaktır. Terasın karmaşık bir zeminde yer alacağı, donma veya dökülmeye eğilimli olduğu durumlarda, yamaçlarda, güvenilirliği geliştirmek için vidalı kazıkları döşemek daha iyidir. Aynı zamanda ahşap binalar için, ahşabın çürümesinden sakınmak için ağaç ve temel arasında su yalıtımı düzenlemesi çok önemlidir.

İpucu! Daha ağır bir banyo altındaki toprak daha hafif bir terasın altına yerleştiğinden, terasın ve banyonun temelleri bir yalıtım tabakasıyla ayrılmalıdır.

Banyo yapımında önemli bir aşama - temel atma

Banyo yapımında önemli bir aşama - temel atma

Teras ve barbekü: doğru planlayın

Bir teras planlanırken, her şeyden önce, rüzgârın hangi yöne gideceğini hesaba katmak gerekir, böylece sauna görevi terasını kapatır. Buna ek olarak, rüzgârın dumanı taşıması ve diğerlerinden uzaklaştırabilmesi için düzgün bir şekilde yerleştirilip mangal yapmanıza izin verecektir. Teras, sıcak bir yaz gününde güneş ışığından sığınak olarak hizmet edecekse, o zaman güneyden yerleştirmemelisiniz. Ya da tam tersine, şezlonglu bir teras, güneşlenmek için mükemmel bir yer olabilir - her şey sahibinin isteklerine ve zevklerine bağlıdır. Buna ek olarak, terasın konumu da çevreleyen manzaradan etkileniyor - tefekkür çit Bir oduna, göle ya da düzenlenmiş kuyu manzara tasarımına hayranlık uyandırmanın daha keyifli olduğu dinlenme yerlerine neredeyse hiç ruh katacaktır.

Teras ön tarafta (yani, banyo cephesi boyunca, şekil 1), yanlarda (duvarlardan birinin yakınında), açısal bir düzeneğe (iki bitişik duvar boyunca) veya kuşak (üç kamp boyunca, bazen tamamen banyo etrafına yerleştirilebilir) olabilir. toprak izin veriyorsa).

banya_project_016_page_07

Şek. 1. Ön teraslı bir banyo projesi

Terasın ön cephesi

Terasın ön cephesi

Teraslı ve barbekülü şık ve laconic banyo projesi

Teraslı ve barbekülü şık ve laconic banyo projesi

Eğer dikkate barbekü (mangal) kurulumunu alarak bir sürü insan davet planlayan değilseniz, önerilen minimum teras alanı - 7-8 m2. Ama, 9-10 m2 den başlamak daha sonra terasta masa ve sandalyeler ek olarak, bir şezlong, sandalye bir çift, barbekü ayakta adam koyabilirsiniz iyidir, ocak ve duman ısı tarafından rahatsız olmayacak iş ve eğlence için yeterli alana sahip olacak .

Klasik anlamda teras açık bir alan olmasına rağmen, daha fazla konfor için onu yağmurdan ve güneşten korumak için bir çatıya sahiptir. Bu, banyonun çatısının bir devamı olabilir ve benzer bir çatı malzemesinden yapılabilir ve terasınızı yarı saydam bir şekilde kaplayabilirsiniz. polikarbonat. Buna ek olarak, opak gölgelik banyosunda bir alacakaranlık yaratacaktır, bu yüzden ışığı daha erken açmak zorundasınız.

İpucu! Polikarbonat kaplama, özellikle geniş teraslar için gerekçelendirilmiştir - büyük bir taban inşa edilmesine gerek yoktur, hafif metal yapı, alanı neredeyse hiç görünmeyecek şekilde dağılmayacaktır.

Terastaki zemin için en uygun yer ahşap tahta veya zemin kaplaması. Tabii ki, bir kaldırım veya seramik karo koyabilirsiniz, ancak ağaç daha sakin görünür. Doğal bir taş geniş bir terasta örtü olarak kullanılır.

Doğal taş, teras için etkili bir bitiş olacaktır

Doğal taş, teras için etkili bir bitiş olacaktır

Bir barbekü kurmak için, temeli ayrı ayrı döşemek ve inşaat kullanımı için tabandan yaklaşık 70 cm yüksekliğe kadar olan taban ile özel bir refrakter tuğla.

İpucu! Yangın güvenliğini arttırmak için, bir ahşap kaplama yerine bir taşa (fayans) fayans koymak daha iyidir - bir kıvılcım düşse bile ateşe sebep olmaz.

Ön duvarda küçük bir odun stokunu depolayabileceğiniz dikdörtgen bir niş oluşturun. Bir barbekü için dumanın giderilmesi için, yükseklikte, banyodan dumanın etkili bir şekilde boşaltılmasını sağlayan ayrı bir baca yapın.

Terasta yakacak odun için bir yer almalısınız.

Terasta yakacak odun için bir yer almalısınız.

Dinlenme odaları, sauna ve barbekü içeren bir teras da dahil olmak üzere geniş bir dinlenme kompleksi

Dinlenme odaları, sauna ve barbekü içeren bir teras da dahil olmak üzere geniş bir dinlenme kompleksi

Teraslı ve barbekülü bir sauna tasarımı

Türüne bakılmaksızın (Rusça, Türkçe, Fince) saunanın tasarımı, en az üç odadan oluşmasını sağlamalıdır:

 • soyunma odası - en az 1.2 × 3 m boyutunda bir giyinme odasıdır, ancak kişi başına normlara göre 1.3 m2 olmalıdır.
 • duş odası - minimum boyut 2x2m
 • buhar odası - büyüklüğü, yerleştirme kolaylığı ile düşük sıcaklıktaki yakıtlarda (elektrik) gerekli sıcaklığın muhafaza edilmesi ihtiyacı arasında bir uzlaşmadır. 2-3 kişilik bir buhar odasının minimum büyüklüğü 1.3 × 1.8 m'dir.

Sezonluk bir banyo için geniş bir teras varsa, salondan çıkabilirsiniz. Mekânın geri kalanını planlamak, elbette, geleceğin sahibinin isteklerine ve yeteneklerine bağlıdır.

Polikarbonat çatı ile bağlanmış teraslı bir banyonun uzunlamasına projesi

Polikarbonat çatı ile bağlanmış teraslı bir banyonun uzunlamasına projesi

Bu projede, tek çatı altında, banyoda dinlenmeniz gereken her şey

Bu projede, tek çatı altında, banyoda rahatlamak için ihtiyacınız olan her şey

Bazı projeleri daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Bir teras ve barbekü ile köşe banyo (Şekil 2), köşelerden birinde bulunuyorsa, sitenin alanını etkili bir şekilde kullanmanıza izin verir.

Bani_s_terrasoj_i_barbeku_22

Şek. 2. Köşe banyosu teraslı ve barbekülüdür.

Mekan çok işlevsel olarak kullanılır - geniş duşta soğuk su bulunan bir yazı tipi vardır. Oldukça geniş bir buhar odası - fırını soğuyacak kadar rahat olacak, köşeye yaklaştıkça giriş kapısı - bu yüzden daha güvenlidir, çünkü gözlerin parlak bir şekilde aydınlatılmasından sonra gözler buhar odasının sessiz ışığına alışmalıdır. Banyo için malzeme olarak bir tuğla seçilirse, soba duvarlara gömülebilir. Buhar odasını biraz daha az yaparsanız, ocağın bu düzenlemesiyle duştan ısıtılabilir. Genel girişte iki giriş vardır - biri doğrudan caddeden, ikincisi - terastan.

Bir veranda ve barbekü, yeterince büyük bir alan ile banyo-misafir evi (Şekil 3) tasarımı - 98 m2. Bu nedenle, yıl boyunca kullanımı için tasarlanmışsa, bir ısıtma sistemi kurmak gerekli olacaktır. İçeride geniş bir salon ve ayrı bir mutfak var. Teras kendi tarafında, meydanda yer almaktadır - aslında binanın yarısıdır. İki taraftan giriş - sokaktan tambur (kış girişi) ve terastan.

Bani_s_terrasoj_i_barbeku_23

Şek. 3 Bath - barbekü ve teras içeren konuk evi

Şekil 4 ve 5'te bir misafirhane olarak kullanılabilecek bir teras ve bir barbekü ile bir hamamın iki projesi daha gösterilmektedir.

Bani_s_terrasoj_i_barbeku_24

Şek. 4. Hamam-misafirhanesinin teraslı ve barbekülü projesi

Bani_s_terrasoj_i_barbeku_25

Şek. 5. Teras ve barbekü ile sauna

Şek. Bir banyonun 6 çizimi, bir teras ve barbekü, üzerinde dinlenme odasına giriş kapısına dikkat etmeyi hak ediyor - bu odaya giren duman olasılığını tamamen ortadan kaldırmak için mangaldan maksimum uzaklıkta yer alıyor.

Bani_s_terrasoj_i_barbeku_26

Şek. 6. Teraslı ve barbekülü bir hamamın çizimi

Geleneksel Rus tarzında bir veranda ve barbekülü bir bardan sauna - video sunumuna bakın:

Teraslı ve barbekülü hamam projeleri (28 fotoğraf): 1 in 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 1