Paris'in merkezinde sıradışı yeşil ev

Paris'in merkezinde sıradışı yeşil ev

Çevrenin bakımı giderek modern insanın yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelir. Kentsel koşullarda doğanın korunması en acil problemdir, çünkü modern megaaliteler, temiz hava eksikliği nedeniyle tam anlamıyla boğulmaktadır. Doğanın sadece güzellik değil, aynı zamanda sağlığın da ekolojik mimarinin gelişmesine yol açtığı gerçeğinin bilinci.

 • Eko-mimari özellikleri
 • avantajları
 • Popüler dünya temsilcileri
İsviçre'den masal evleri

Muhteşem İsviçre Kulübeler

Yüzme havuzlu modern ev

Yüzme havuzlu modern ev

Eko-mimari özellikleri

Sadece doğal malzemeler kullanan binaların inşası, hem doğanın korunmasına hem de insan sağlığının yararına yöneliktir. Bazı bilgilere göre, yaşamak panel evleri, sentetik malzemelerden yapılmış, vücuda zarar verebilir. Ahşap, kil, taş, cam veya saman, canlı organizmalara zarar vermeden doğası gereği tamamen geri dönüştürülür. Çevre mimarisi de farklı kullanarak güneş şeklinde doğal enerji, rüzgar ve geri dönüşümlü yağmur suyu.

Binanın cephe, tırmanma bitkileri ile dekore edilmiş

Binanın cephe, tırmanma bitkileri ile dekore edilmiş

Büyük şehirlerde yer yer yeşilliklerin yokluğu, balkon ve çatılar üzerindeki varlığıyla telafi edilmektedir.

Büyük şehirlerde yer yer yeşilliklerin yokluğu, balkon ve çatılar üzerindeki varlığıyla telafi edilmektedir.

Doğal malzemelerden yapılmış ev

Doğal malzemelerden yapılmış ev

Eko-mimari, kompakt boyutlar ve inşaat için araziye karşı dikkatli bir tutum ile karakterize olan rasyonel tasarım ile karakterizedir. Projenin benzersizliği, arazinin özelliklerine bağlıdır ve tasarım, tüm bitki örtüsünün yok edildiği normal standart evin aksine, orijinal verilere her zaman uyum sağlar.

Her bir araziyi hesaba katarak, eko-yaratım bireysel bir görünüm kazanır ve bitişik peyzaj bir dekorasyona dönüşür panoramik cam.

Kubbe altında organik ev

Kubbe altında organik ev

Cephelerde yeşillik bolluğu bulunan yüksek binalar

Cephelerde yeşillik bolluğu bulunan yüksek binalar

Zeimuls Gençlik Merkezi

Gençlik merkezi Zeimuls: üstten görünüm (Rezekne, Letonya)

Ekolojik mimaride iki eğilim vardır: basit çözümler ve yüksek teknoloji ürünü. İlk yön, en basit çözümlerin maksimum sadelik ve doğallıkla kullanılması ile karakterize edilir. Ve ekolojik yüksek teknoloji, en yeni teknolojilerin tanıtımı ile karmaşık bir mühendislik fikridir.

Günümüzde mimarideki en moda trend olan yeşil bina özellikle gelişmiş ülkelerde popüler. Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri tüm şehirleri inşa ederek en son gelişmeleri tanıtıyor.

avantajları

Çevresel materyallere olan ilgi giderek daha fazla alanı kapsamaktadır. Doğal yiyecekler yemek, doğal malzemelerden yapılmış kıyafetler giymek ve yaşamak ekolojik ev giderek daha moda ve talep haline gelir. Bu nedenle, ekolojik mimari dünya çapında inanılmaz bir hızda gelişmekte, giderek daha fazla destekçi çekmektedir.

Ekolojik mimari farklıdır:

 1. çevre ve insan sağlığı için güvenlik;
 2. elektrik ve ısınmanın ekonomik tüketimi;
 3. eşsiz görünüm ve olağanüstü tasarım;
 4. Yenilikçi teknolojilere ait.

Herhangi bir eko-proje öncelikle serbest kaynak kullanma becerisine dayanır. Güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve ısı pompaları görevleriyle etkin bir şekilde baş edebilmekte ve maliyetleri önemli ölçüde azaltmaktadır.

Notuna! Doğal malzemelerden binalar iyi hava alır ve hava girmesini sağlar, bu da optimum sıcaklığı korumayı ve odanın içindeki oksijeni korumayı sağlar..

Popüler dünya temsilcileri

Daha yakın zamanlarda, eko-mimari örnekleri son derece azdı, ereksiyonları insanlık için gerçek bir olaydı. Fakat geçtiğimiz yirmi yıl içinde, bu tür binalar dünyadaki pek çok ülkede bulunabilir ve bu da çevre yapısına olan ilgiyi teyit eder.

 • Ditikon köyü, İsviçre'de bulunan, Peter Fech bir eko-mimari projesidir. “Yüzüklerin Efendisi” nden Hobbitler'in konutuna dış benzerlik, sakinlerin köyün İsviçreli orta dünya dediği kadar popülerdi. Yeraltı yapısının kendine özgü özelliği, zeminden ve bitkilerden oluşan çatının rüzgara ve yağmura karşı mükemmel bir koruma olmasıdır. Evler çevre için güvenli, daha az elektrik tüketiyor ve muhteşem görünüyor.
Ditikon köyü dugouts şeklinde evleriyle

Ditikon köyü dugouts şeklinde evleriyle

Sıradışı Ditikon Köyü

Sıradışı Ditikon Köyü

 • Mexico City Hastanesi adı altında Manuel Guy Gilesales en ileri tıbbi kurumlardan biri olarak kabul edilir. Ve bu sadece modern ekipman ya da doktorların nitelikleri ile ilgili değil. Hastane, aynı zamanda, binanın eşsiz cephesi sayesinde insanları aynı anda tedavi eder ve havayı temizler. Görünüşte özel bir karodan yapılmış temizleme ekranı, arabaların kirlediği havaya açılan bir ızgaraya benziyor. Ayrıca zarf, elektrik tüketimini azaltmaya yardımcı olur ve uygun bir mikro iklim yaratır koğuşlarda.
 • Hollanda'da yerleşik dikey çiftlik, çiçek ve bitki yetiştirmek için tasarlanmıştır. Gökdelen su kıyısındadır ve muhteşem panoramik manzarası sayesinde çok sayıda turisti çekmektedir. Kulenin şeffaf cephesi, camdan daha hafif ve kendi kendini temizleyen özelliklere sahip özel bir malzemeden yapılmıştır. İçeride ayrıca çeşitli etkinlikler, bir kafe ve bir konser salonu için olanaklar bulunmaktadır. Yağmur suyu toplama sistemi, elektrik pompalarının yardımı olmadan bitkilerin sulanmasını sağlar.

 • Londra'da gökdelen-salatalık - Bu yenilikçi bir sistemi tanıtan Norman Foster'ın projesi cephe dekorasyonu. Bitki panellerini kullanma teknolojisi, özel membranlar vasıtasıyla dağıtılan ve bitkileri su ile doyurduğu havanın nemini emmektir. Doğal bir halı olarak, cephe üzerinde liken ile dekore edilmiş pürüzsüz anahatlı gökdelen, bir salatalık şeklini andırır ve beton yapıların bulunduğu mahallede çok sıradışı görünür.
Pencereden güzel manzaralı modern sığınak

Pencereden güzel manzaralı modern sığınak

Otel Portekiz ormanın içinde yer almaktadır.

Portekiz ormanında bulunan otel

 • Japon şehir Osaka'daki organik ev İtalyan mimar Gaetano Pesce'nin işi. 20. yüzyılın sonunda ortaya çıkan bina, iş bölgesinin benzer yapıları arasında gerçek bir atılımdı. Evin tüm yüzeyinde çiçek tarhları bulunan kızıl cephenin parlak kontrastı, ekolojik mimarinin mükemmel bir uygulaması haline geldi ve caddeyi çeşitli ile dekore etti. çalılar.

Son olarak, Sovyet sonrası ülkelerde eko-mimarlığın gelişmesinin ileri Batı ülkelerinin çok gerisinde kaldığı unutulmamalıdır. Modern bir eko evin inşası normalden daha pahalıdır, ancak 5-10 yıl sonra ekonomik enerji tüketimi nedeniyle maliyetini tam olarak karşılamaktadır.

Evlerde yeşilliklerin bolluğu dünyada popüler hale geliyor

Evlerdeki yeşilliklerin bolluğu tüm dünyada bir trend

Küçük yeşillikler ve ağaçlar iyi dekore edilmiş binalar

Küçük yeşillikler ve ağaçlar orijinal binaları süslemektedir.

Ekolojik mimari: doğa ile uyumlu muhteşem projelerin gözden geçirilmesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 23 = 25