Tapeta papierowa - doskonała opcja, która ozdobi Twój dom

Tapeta papierowa - świetna opcja do dekoracji

Pytanie brzmi, jak przykleić tapeta papierowa, wszyscy, którzy kiedykolwiek robili naprawy we własnym mieszkaniu. Wydawałoby się, że nic w tym nie jest skomplikowane, ale dalekie od wszystkich rezultatów odpowiada oczekiwaniom. Prawidłowo wklej tapetę - to cała sztuka, wraz z pojawieniem się nowych rodzajów zmian i technologii do pracy z nimi. Ale tapety papierowe są zawsze na szczycie popularności. Są uwielbiane za różnorodność kolorów i ozdób, niskie koszty, przyjazność dla środowiska i prostotę w pracy. Są odpowiednie dla pokój dzienny lub dziecko, bungalowy lub biuro.

Spis treści:

 • Rodzaje tapet papierowych
 • Wybierz tapetę tapety
 • Klejenie tapet
 • Instrukcja wideo na temat właściwego tapetowania
 • Porady ekspertów

 

Legenda na tapecie

Legenda na tapecie

Rodzaje tapet papierowych

Przed przyklejeniem tapet papierowych należy wybrać taki lub inny rodzaj, ponieważ każdy z nich ma swoją własną charakterystykę, co może przyspieszyć proces naprawy i spowolnić proces.

Simplex

Najcieńsza i najtańsza tapeta na papierze nazywa się simplex. Składają się tylko z jednej warstwy, co czyni je lekkimi, ale nie najsilniejszymi. Rysowanie na papierze odbywa się za pomocą druku wklęsłego, dzięki czemu powierzchnia pozostaje gładka.

Praca z taką tapetą jest najtrudniejsza. Łatwo zmoknąć od kleju, łzy. Przyklej je lepiej niż docierane.

Ważne! Przed rozpoczęciem pracy ściany muszą być wyrównane do idealnego stanu, ponieważ wszelkie defekty pojawią się na cienkim papierze, psując walory dekoracyjne powłoki.

Dupleks

Tapetę papierową na bazie wielowarstwowej nazywa się dupleks. Składają się z kilku sklejonych warstw papieru, a na przedniej stronie nakłada się specjalną powłokę pełniącą zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną.

Ważne! Duplex jest znacznie mocniejszy niż jednowarstwowy, te tapety zużywają się mniej z czasem, nie boją się wilgoci, promieni słonecznych.

Dwustronny gładki. Tylko rysunek, bez tłoczenia

Duplex o gładkiej powierzchni - wzór bez wytłoczeń

Rada! Warstwa wierzchnia tapety dupleksowej może być odporna na wilgoć, co pozwala na ich użycie murowanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w kuchniach.

Często tapeta dupleks ma powierzchnię reliefową. Wzór jest uzyskiwany przez walcowanie pod naciskiem rolki teksturowej na wilgotnej jeszcze ściereczce papierowej. Następnie nakłada się farbę. Taki dupleks tapety nazywa się wytłoczonym. Powinny być przyklejone do tyłka.

Dwustronny relief. Mają teksturowaną powierzchnię

Duplex wytłaczany z teksturą powierzchni

 • Wytłoczony tapeta - najbardziej trwała wśród papierów. Są nie tylko trwałe, ale również mają wysokie walory dekoracyjne.

Rękawice z włókniny polarowej

Szczególna siła i przyjemne w dotyku na powierzchni papieru tapeta na bazie włókniny. Łatwo je przykleić, ponieważ klej nakłada się tylko na ścianę. Wśród cech tego gatunku - trwałości, można je wielokrotnie przemalowywać.

Rada! Kupując kolorowe tapety z obrazkiem, ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie rolki pochodzą z tej samej serii. Odcienie mogą się bardzo różnić, co wpłynie na końcowy efekt.

Flizeline - jedna z najpopularniejszych opcji do tej pory

Tapeta Flizeline - jedna z najpopularniejszych opcji do tej pory

Winyl

Tapeta winylowa na podłożu papierowym jest najbardziej odporna na zużycie. Górna warstwa to natrysk winylowy o różnych fakturach i kolorach. Te tapety są trwałe i ciężkie. Wizualnie łatwo je pomylić z wytłoczonym papierem, ale są one gorszej jakości.

Główną zaletą - trwałość

Główną zaletą tapety z winylu - trwałość

Wybierz tapetę tapety

Jaki klej do klejenia tapety papierowej? Wszystko zależy od grubości powłoki. Wersja uniwersalna - klej CMC na bazie celulozy. Nadaje się zarówno do cienkich jak i wytłaczanych, nawet do tapet winylowych. Różnica dotyczy tylko stężenia roztworu.

Ważne! Im cieńszy papier, tym bardziej płynna powinna być kompozycja.

Cudowny klej CMC

Cudowny klej CMC

Kupując specjalne kleje, warto zwrócić uwagę na zalecenia producentów. Klej do papierowej podstawy, z reguły niedrogi i trzy rodzaje: do tapet lekkich, średnich i ciężkich.

 • W przypadku wytłaczanych, nietkanych i winylowych rolek na papierze, jest on równie odpowiedni klej winylowy.
Niezawodny i bardziej lepki

Niezawodny i bardziej lepki klej

Rada! Każda tapeta może być wklejona z PVA lub bustilatą. Te związki gwarantują niezawodną przyczepność papieru do ściany, nawet w przypadku ciężkich tkanin.

Uszczelnianie tapety

Zanim przykleisz tapetę papierową, musisz zdecydować, w jaki sposób zostanie ona wykonana - pośladkowo lub na zakładkę. Zwykle rolka papieru ma krawędź boczną. Cienka tapeta może być naklejana na zakładkę, ponieważ krawędź płótna dobrze przylega do siebie.

Rada! Jeśli płótno jest gęste lub wytłaczane, krawędź będzie tylko przeszkadzać, nieestetyczne paski pojawią się na skrzyżowaniach. W tym przypadku krawędź jest najlepiej przycięta, a sama tapeta jest przyklejona do tyłka.

Tyłeczki są również sklejone tapetą z włókniny i winylu, technologia może być oglądana na wideo.

Rada! Na etykiecie tapety można znaleźć informacje o tym, ile centymetrów jest wymaganych dla każdego pasowania paska. Dane te należy uwzględnić przy obliczaniu wymaganej liczby zwojów. Przy zakupie lepiej zawsze wziąć o jeden więcej niż wymagany.

Do tej pory rynek jest w stanie zaoferować bogaty wybór tapet i każdy będzie mógł wybrać dla siebie

Do tej pory rynek oferuje bogaty wybór tapet - na każdy gust

Przygotowanie ścian

Przed przystąpieniem do klejenia ściany muszą być starannie przygotowane:

 1. Usuń starą tapetę. Za pomocą łopatki delikatnie podważ stawy i zdejmij płótno. Jeśli tapeta jest mocno przyklejona, należy ją zwilżyć ciepłym roztworem mydła. W niektórych miejscach można wykonać cięcia, aby woda dostała się na klej.
 2. Malowane ściany należy czyścić papierem ściernym lub metalową szczotką. Wszystkie obszary łuszczenia powinny być dokładnie oszlifowane. Farby na bazie wody lub wybielić należy wstępnie namoczyć i usunąć pozostałości szpatułką.
 1. Wyczyść oczyszczoną bazę kurzu i sprawdź, czy nie ma uszkodzeń - nieregularności, pęknięcia itp. Wszystkie niedoskonałości należy traktować podkładem, kitem. Gdy kit wyschnie, przeszlifuj go do jednego poziomu ze ścianą, a następnie pokryj go ponownie podkładem.
 2. Tapeta będzie lepiej pasować, jeśli ściany są wcześniej pokryte podkładem. Może to być specjalny związek penetrujący na bazie wody lub mocno rozcieńczony klej.

Narzędzia

Prawidłowo wybrane narzędzia ułatwią proces klejenia tapet:

 1. Nożyce lub nóż biurowy.
 1. Ołówek i miara taśmy.
 1. Szeroki pędzel i wałek.
 2. Taca na klej.
 3. Gąbka i tkanka miękka.

Znakowanie i cięcie

Zmierz wysokość ściany. Obróć rolką do góry nogami i wykonaj na niej odpowiedni pomiar znaku. Rozłóż kilka pasków o pożądanej długości.

Mierzymy i odcinamy żądaną długość tapety

Mierzymy i odcinamy żądaną długość tapety

Rada! Jeśli sufit lub podłoga jest nierówna, to przy przycinaniu do wysokości ściany konieczne jest dodanie kolejnych 5-10 cm, to pomoże dokładnie wkleić zespół. Podczas cięcia tapety z obrazem należy wziąć pod uwagę tolerancję. Od 5 do 30 cm dodaj długość ściany i pociąć tapetę na odpowiednie elementy.

Robiąc oznaczenia na ścianie

Robiąc oznaczenia na ścianie

Maksymalnie płynnie i dokładnie wklej tapetę pomoże zaznaczyć ściany. Od sufitu musisz narysować pionową linię (pomoc pion, poziom laserowy i wideo) i zmierzyć z niej kawałek równy szerokości płótna. Powtórz wymaganą liczbę razy.

Rada! Prawidłowo przyklej tapety powinny być z okna, zwłaszcza jeśli odbywa się nakładanie. Stawy będą więc mniej widoczne wizualnie.

Schemat klejenia tapety

Schemat klejenia tapety

Uszczelnienie

 1. Klej samoprzylepny należy wcześniej przygotować. Zgodnie z instrukcjami rozcieńczyć wodą i pozostawić czas do spęcznienia.
 2. Kilka pasm należy równomiernie rozsmarować klejem za pomocą pędzla lub wałka, zwracając szczególną uwagę na krawędzie.
 3. Każda pościel jest składana krótkimi bokami do środka i pozostawiona na kilka minut, aby papier był dobrze zaimpregnowany klejem.
 4. Trzeba to zrobić przed przyklejeniem winylowych tapet na podłożu papierowym lub innych ciężkich typów. Takie działanie pomoże uniknąć pojawienia się bąbelków i uniemożliwi obieranie.

Rada! Cienka tapeta lepiej jest skleić natychmiast, w niektórych przypadkach, jak przy włóknina, nakładanie kleju tylko na ścianę.

Przygotuj klej i zostaw na chwilę

Przygotuj klej i zostaw na chwilę

Rada! Przed klejeniem tapeta winylowa na podłożu papierowym lub ciężko tłoczone, pożądane jest również nałożenie kleju na ściany za pomocą wałka.

Gdy paski zostaną zaimpregnowane, możesz zacząć je wklejać:
 1. Pierwszy pasek jest nakładany na narożnik znajdujący się najbliżej okna.
 2. Płótno jest wyprostowane od góry do dołu. Najpierw naciśnij środek i poziom do krawędzi za pomocą suchej, miękkiej ściereczki. Podczas wygładzania górnej części nie jest konieczne rozkładanie dna.
 3. Nadmiar kleju należy natychmiast usunąć wilgotną gąbką.
 4. Każdy pasek jest ściśle dopasowany do poprzedniego tyłka lub zakładki z tolerancją dla tolerancji.
 5. Stawy należy wyprasować, najlepiej za pomocą gumowego wałka. Będą więc mniej zauważalne.
 6. Wreszcie drzwi są wklejane.
Kolejność czynności podczas tapetowania

Kolejność czynności podczas tapetowania

Rada! Podczas klejenia tapet należy wykonać zakładkę na suficie i podłodze - 5 cm w każdym kierunku. Kiedy tkanina jest wygładzona, możesz odciąć nadmiar ostrym nożem biurowym.

Przydatne przypomnienia, które warto rozważyć

Przydatne przypomnienia, które warto rozważyć

 

Porady ekspertów

 1. Jak idealnie przykleić papierowe tapety: unikaj częstych błędów i subtelności procesu od ekspertów

  Przed przyklejeniem ścian zaleca się usunięcie wszystkich przełączników i gniazd, aw miejscach, w których płótno je okrywa, wykonać cięcia. Listwy przypodłogowe lepiej też rozmontować.

 2. Po wyschnięciu tapety można wymienić urządzenia elektryczne. Wynik będzie czysty. Ale nie zapomnij najpierw odświeżyć mieszkania!
 3. Prace należy wykonywać w pomieszczeniu z zamkniętymi oknami. Śruba może powodować łuszczenie się tapety.
 4. Jeśli to możliwe, lepiej jest skleić tapetę - to nie tylko szybciej, ale także wygodniej!
Nie zapomnij przeciąć gniazda

Nie zapomnij przeciąć gniazda

Jak idealnie przykleić papierowe tapety: unikaj częstych błędów i subtelności procesu od ekspertów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 4 =